PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Sieci rekrutując pracowników konkurują między sobą pozapłacowymi benefitami

Autor: portalspozywczy.pl 27 stycznia 2011 15:29

Według raportu Cushman & Wakefield, w 2010 roku w Polsce powstać ma ponad 400 tys. mkw. powierzchni handlowej. To wpłynie na powstanie wielu nowych miejsc pracy w powatających sklepach - mówi Sebastian Stelmaszewski, konsultant Antal International.

Oprócz doświadczenia i umiejętności zarządzania sklepem sieci stawiają na miękkie kwalifikacje potencjalnych kierowników/ dyrektorów sklepów. - Często trzeba znać dobrze język angielski, choć nie jest to warunek absolutnie konieczny. Ważna jest umiejętność doboru pracowników, czyli sprzedawców i kierowników działów. Kierownik sklepu odpowiada za rekrutację do sklepu, a później musi umieć stworzyć zespół i zmotywować go do pracy - mówi Sebastian Stelmaszewski. - Trzeba do tego wykorzystywać głównie pozapłacowe narzędzia, bo widełki płac w większości sieci są dość sztywno określone.

Otwarcie nowego sklepu w kolejnej miejscowości powoduje, że czasowo relokuje się kierownika z innego miasta, który przez kilka miesięcy "wychowuje" swojego następcę spośród kierowników działów lub sprzedawców w sklepie. To z kolei powoduje - przynajmniej czasowe - powstanie wakatu w innym miejscu. Dlatego też, doliczając naturalną rotację pracowników, w wielu sieciach trwa tzw. ciągła rekrutacja".

Drugim sposobem jest przejęcie pracowników z innych sieci. To nie jest jednak proste. - Jak wspomniałem wcześniej, widełki płacowe w sieciach są sztywne, a różnice w wynagrodzeniach pomiędzy sieciami stosunkowo niewielkie - ocenia Stelmaszewski. - W takim przypadku zdecydowanie pomaga renoma sieci jako dobrego pracodawcy oraz pozapłacowe benefity, np. opieka medyczna. To zresztą pokrywa się z oczekiwaniami kandydatów. Wielu z nich szukając nowego pracodawcy kieruje się rozpoznawalnością brandu, organizacją pracy w sieci, opiniami na temat standardów pracy w firmie, przyjazną atmosferą - akcentuje.

Bardzo ważne są dla nich także możliwości rozwoju i awansu (np. na kierownika regionalnego) i jasna ścieżka dotarcia do wyższych stanowisk. Nie bez znaczenia jest również duża samodzielność na stanowisku kierowniczym.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    1,70

  • Śr

    1,25

  • Min

    0,88

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7631

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 706264

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane