PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Sieci rosną na potęgę! Mamy już 2,5 tys. Biedronek w kraju

www.portalsamorzadowy.pl 19 sierpnia 2014 12:59

Kraków w tym roku zarobi blisko 25 mln zł na sklepach wielkopowierzchniowych. Dużo mniejszy Rzeszów może liczyć na 14 mln zł. W 2015 roku liczba dyskontów w Polsce ma sięgnąć 4 tys., nie licząc galerii handlowych. Na ile samorządy rozsądnie podchodzą do wydawania kolejnych pozwoleń na budowę?- pyta www.portalsamorzadowy.pl.

Według danych Market Side najwięcej marketów (w przeliczeniu na liczbę mieszkańców) ma Gorzów Wielkopolski. Działa tam ok. 30 sklepów wielkopowierzchniowych, z czego ponad 20 to dyskonty. Biorąc pod uwagę, że w mieście żyje ok. 125 mieszkańców, na jeden market przypada ok. 5,6 tys. osób.
Dyskonty dominują także w Gdańsku, gdzie wskaźnik ten wynosi 8,5 tys. Z kolei najwięcej, bo ok. 80 marketów, jest w stolicy. Przewodzi sieć Biedronka, która w 2013 roku otworzyła 280 nowych sklepów w całej Polsce i obecnie ich liczba sięga ok. 2,5 tys.
- Tempo przyrostu sklepów dyskontowych w naszym kraju jest niepokojące i może prowadzić do zakłócenia równowagi w handlu. Np. w Olecku, w którym mieszka ok. 15 tys. osób, działa 5 dyskontów, przez co mniejsze sklepy praktycznie nie mają szans rozwoju. Takich miejsc jest w naszym kraju wiele - podkreśla Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu.
Czytaj też o tym, że Polska to kraj zaplanowany aż dla 62 mln ludzi. Dużo na tym tracimy
Według raportu Polskiej Rady Centrów Handlowych na koniec 2013 roku w kraju istniało 416 centrów handlowych o łącznej powierzchni najmu ponad 9,84 miliona mkw. Trwa budowa 40 kolejnych galerii.
Zwiększająca się liczba dyskontów oraz centrów handlowych wiąże się nie tylko z ich wpływem na lokalny handel, ale także z przestrzenią miejską. W 2012 roku Sukiennice nazwane zostały pierwszym supermarketem Krakowa, a to za sprawą Carrefoura, który został tam otwarty. Dopiero po burzy medialnej i sprzeciwie mieszkańców zdecydowano się na przeniesienie sklepu do kamienic przy rynku. Samorząd wybrał mniejsze zło, ale polityki nie zmienił.
- Sukiennice są na terenie placu miejskiego obejmującym Rynek Główny. W obiekcie tym dopuszczona została lokalizacja m.in. usług z zakresu handlu detalicznego, stąd lokalizacja sklepu Carrefour jest zgodna z planem - wyjaśnia Filip Szatanik, zastępca dyrektora ds. informacji w krakowskim magistracie.
Wydaje się również, że samorządy nie panują nad odległością między powstającymi sklepami. W Chorzowie dwa markety sieci Biedronka dzieli zaledwie ok. 200 metrów.
W Rudzie Śląskiej przy jednym z głównych skrzyżowań są: pasaż handlowy, park handlowy i Kaufland. Powstaje tam kolejna galeria. Jednak w tym ostatnim wypadku inwestor w porozumieniu z miejskim konserwatorem zabytków odtwarza budynek na kształt zabytkowej cegielni.
Inne plany ma za to w Krakowie firma Echo Investment, która w miejscu modernistycznego budynku hotelu Cracovia, planuje stworzyć galerię handlową, a w ostateczności nawet zburzyć obiekt i postawić go według własnego projektu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  4,49

 • Śr

  3,34

 • Min

  2,19

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8523

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane