PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Sieci sprzedają jabłka po cenach poniżej kosztów produkcji

www.portalspozywczy.pl 8 sierpnia 2014 14:25

Cieszy nas zwiększone zainteresowanie dystrybutorów owoców i sieci handlowych zakupem polskich jabłek. Jednak już teraz obserwujemy, że oznacza ono także niższe ceny dla producentów i grup - mówi serwisowi portalspozywczy.pl, Tomasz Solis, wiceprezes Związku Sadowników RP i radny Województwa Lubelskiego.

Zwięszona sprzedaż jabłek w sieciach handlowych to jeden z pomysłów na zagospodarowanie owoców, które - w związku z rosyjskim embargo - nie trafią na ten wschodni rynek.
Jak tłumaczy Tomasz Solis, wiele sieci na fali akcji "Jedz jabłka" postanowiło przeprowadzić ekspozycje i promocje tych owoców w swoich sklepach. - I przykładowo w jednej z sieci jabłka sprzedawano po 0,99 zł / kg, czyli cena uzyskiwana przez producenta była o wiele niższa. A ceny jabłek deserowych w eksporcie uzyskiwane przez sadowników i grupy wynosiła powyżej 1 zł, czyli różnica jest dosyć spora. Tak więc jabłka sprzedawane do sieci na fali promocji są znacznie poniżej kosztów produkcji, a to już wątpliwa pomoc sieci handlowych - komentuje przedstawiciel Związku Sadowników RP.
Jego zdaniem, jest to oczywiście naturalny mechanizm rynkowy - nadwyżka podaży nad popytem zawsze powoduje spadek cen. - Chciałbym, aby spadki cenowe w nadchodzącym sezonie nie były zbyt drastyczne. Dlatego kluczowe w najbliższym sezonie będzie nie tylko to ile jabłek kupią Polacy, ale też jakie będą ich ceny oraz czy w momencie wzrostu spożycia, dystrybutorzy nie zaczną sprowadzać tańszych owoców z zagranicy - dodaje Tomasz Solis.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • bo tak 2014-08-12 09:06:46

  Tak i wy wierzycie w to co piszecie. Wszyscy dokładają do interesu.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  3,99

 • Śr

  2,55

 • Min

  1,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7862

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane