Sieci wymuszają inwestycje u producentów jaja

www.portalspozywczy.pl 14 czerwca 2017 11:14

- Zmiana w strukturze popytu generowanego przez sieci handlowe będzie wymagała dużego wysiłku od całej branży produkcji jaj w Polsce. Dla niektórych przedsiębiorstw będzie to duże wyzwanie, choćby z uwagi na cały czas trwającą spłatę zobowiązań związanych z finansowaniem niedawno ukończonych inwestycji w chów klatkowy - mówi w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl Grzegorz Rykaczewski, analityk agrobiznesu w BZ WBK

W ciągu ostatniego roku ważni gracze w segmencie handlu nowoczesnego zapowiedzieli wycofanie z oferty jaj pochodzących od kur utrzymywanych w chowie klatkowym. Z wypowiedzi medialnych przedstawicieli sieci handlowych wynika, że wycofanie jaj – tzw. „trójek”, w zależności od podmiotu, jest planowane za około 7-8 lat.

- Można uznać, że jest to dosyć długi okres. Warto jednak pamiętać, że obecnie w Polsce przeważająca większość sprzedawanych jaj to „trójki”. Niektóre źródła wskazują nawet na ich 90-procentowy udział w rynku. Najważniejszą przewagą jaj od kur z chowu klatkowego jest cena, która pozostaje głównym czynnikiem zakupowym w Polsce. Oczywiście, wraz ze wzrostem zamożności społeczeństwa, to się powoli zmienia. Trudno jednak dziś jednoznacznie wskazać, czy za osiem lat popyt na droższe jaja będzie na tyle silny, że konsumenci „nie zauważą” braku tych najtańszych w marketach - komentuje Rykaczewski.

Analityk BZ WBK zwraca także uwagę na problem odpowiedniej podaży.

- Zmiany polityki sieci handlowych wymuszą inwestycje w krajowej branży produkcji jaj.  Tutaj pewną przewagę będą miały podmioty, które już operują w segmencie jaj innych niż „trójki”. Prawdopodobnie te firmy będą starały się zwiększać wolumeny produkcji. Zmiana w strukturze popytu, generowanego przez sieci handlowe, będzie wymagała dużego wysiłku od całej branży w Polsce - dodaje.

Całość na portalspozywczy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    6,99

  • Śr

    5,15

  • Min

    3,69

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9476

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane