PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Sierpień 80 będzie bronić praw pracowników sieci handlowych

Autor: PAP 20 stycznia 2011 19:34

Z początkiem lutego br. związek Sierpień 80 rozpocznie cykl akcji służących obronie praw pracowniczych w sieciach handlowych. Kampania ma trwać cały rok i spowodować, by presja klientów skłoniła właścicieli sklepów do zmiany sposobu traktowania pracowników.

Lider związku, Bogusław Ziętek zapowiedział, że akcje obejmą nie tylko te sieci, gdzie działa Sierpień 80, ale także inne duże sklepy.

- Planujemy różne formy nacisku: m.in. wszczynanie sporów zbiorowych, pikiety przed sklepami, ale przede wszystkim akcję informacyjną, np. ulotkową, skierowaną do społeczeństwa. Chcemy pokazać, jak naprawdę wygląda praca kasjerek, że ich uśmiech to często uśmiech przez łzy - mówił Ziętek.

- Będziemy piętnować i powodować wstyd u tych pracodawców, którzy łamią normy cywilizacyjne wobec swoich pracowników, np. narzucając im nieludzkie regulacje. Liczymy też na refleksję u klientów - to pod ich presją sieci handlowe będą się cywilizować - ocenił szef Sierpnia 80.

Związek chciałby doprowadzić do zawarcia układów zbiorowych pracy w poszczególnych sieciach handlowych, a docelowo także do powstania ponadzakładowego układu zbiorowego pracy dla tej branży. W tej ostatniej sprawie Sierpień 80 zamierza wystąpić do minister pracy Jolanty Fedak, która - jak mówił Ziętek - mogłaby zainicjować prace nad takim układem i być jego gwarantem.

Sierpień 80 zamierza też wszczynać spory płacowe w sieciach handlowych (pierwsze już się toczą) i walczyć o wzrost zatrudnienia w sklepach. Związkowcy chcą też uporać się ze stosowanym - jak mówią - w niektórych sieciach - rozliczaniem pracowników z wydajności skanowania towarów w kasach. Wyliczyli, że średnio skanuje się 1,4-1,6 tys. pozycji na godzinę, czyli co 2-3 sekundy jeden towar. Kasjerzy pracujący wolniej są - według Ziętka - narażeni na szykany, tymczasem sprawy tempa skanowania nie definiują żadne kodeksy, umowy czy wewnętrzne regulaminy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • KLIENT 2011-03-09 19:11:30

  PROSZĘ ODWIEDZIC E.LECLERC W CHORZOWIE

  I POROZMAWIAC Z PRACOWNIKAMI...  ICH ZAROBEK WYSTARCZA LEDWO NA OPŁATY

  A ZA CO ŻYC DO NASTĘPNEJ WYPLATY

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  0,55

 • Śr

  0,31

 • Min

  0,14

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7973

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane