PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

SII mówi "nie" dla taniej emisji akcji Bomi. Proponuje inne rozwiązanie

Autor: www.dlahandlu.pl 20 czerwca 2012 10:25

SII mówi "nie" dla taniej emisji akcji Bomi. Proponuje inne rozwiązanie

14 czerwca akcjonariusze spółki Bomi mieli zdecydować o emisji motywacyjnej, która wg Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych mogła... demotywować. Walne zostało jednak przerwane do dnia 13 lipca 2012 r. Jak zapewniają przedstawiciele SII, organizacja miała gotową treść alternatywnego projektu uchwały.

Zarząd Bomi zwołał na 14 czerwca NWZ spółki, a jedna z uchwał dotyczy emisji motywacyjnej. - Niewątpliwie zaproponowane rozwiązanie wyróżnia się, niestety in minus, na tle innych tego typu programów. W kontekście zaproponowanej uchwały pojawiają się przede wszystkim wątpliwości co do tego, czy mamy do czynienia z programem motywacyjnym, czy jednak demotywującym. Można mieć również spore wątpliwości, czy uchwała nie krzywdzi akcjonariuszy, nie godzi w interes spółki, ale także czy nie jest sprzeczna z dobrymi obyczajami. W obecnym kształcie przesłanki te mogą być spełnione - uważa Stowarzyszenia.

Zgodnie z projektem uchwały spółki NWZ ma podjąć m.in. decyzję o emisji akcji z wyłączeniem prawa poboru w ilości 1,5 mln zł z ceną ustaloną na poziomie 10 gr przy kursie rynkowym bliskim 1,1 zł. W uzasadnieniu do zaproponowanej uchwały oraz ceny emisyjnej podano m.in., że emisja akcji służyć ma motywacji osób zarządzających spółką, a także pracowników spółki. - Uzasadnienie wskazuje także, że sytuacja spółki wymaga od osób zajmujących kierownicze stanowiska wytężonej pracy na rzecz przeprowadzenia trudnych procesów restrukturyzacyjnych, a skala działań naprawczych i ich trudność są tak znaczące, iż spółka obawia się rezygnacji w tym okresie z kluczowych pracowników i menedżerów spółki. Zarząd uważa, że korzystna cena emisyjna przekona osoby uprawnione do objęcia akcji do dalszego pozostania w spółce oraz działań na jej rzecz w celu wzrostu jej wartości rynkowej - wyjaśnia SII.

Zdaniem organizacji uzasadnienie uchwały może dziwić. jak uważają jej przedstawiciele, celem i interesem każdego zarządu powinno być, niejako z urzędu, działanie na rzecz wzrostu wartości rynkowej spółki. Za to przecież członkowie zarządu otrzymują comiesięczne wynagrodzenie. - Dlaczego więc dopiero tania emisja akcji ma przekonać zarząd do takiego podejścia? Trzeba mieć bardzo dużą odwagę, w negatywnym tego słowa znaczeniu, aby w tak trudnej sytuacji spółki wychodzić do akcjonariuszy z tego typu propozycją. Szczególnie gdy proponowane rozwiązanie nie ma wiele wspólnego z charakterem motywującym, a wręcz ma cechy programu demotywującego. Dlaczego? M.in. dlatego, że zarząd nie musi nawet wyprowadzić spółki na prostą, aby otrzymać akcje, które w chwili obecnej dawałyby możliwość realizacji niemal 1000 proc. zysku. Czy tak powinien wyglądać program motywacyjny, który ma zachęcić zarząd do pozostania w spółce, do budowania wartości dla akcjonariuszy, do działania na rzecz restrukturyzacji i poprawy wyników? Zapewne nie. W proponowanym rozwiązaniu zarząd i pracownicy mogą w każdej chwili odstąpić od jakichkolwiek działań, a i tak będą na pozycji wygranej, bo będą mieli tanie akcje. Stracą na tym jednak pozostali akcjonariusze i sama spółka - podaje SII.

 • blogkupca.pl 2012-06-20 12:54:46

  Co za gnojki! To ma być zarząd?

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  4,99

 • Śr

  3,62

 • Min

  2,51

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7703

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane