Sklep bez aplikacji mobilnej postrzegany jako przegrany i nieprzyjazny

Autor: pr/dlahandlu.pl 16 listopada 2015 10:05

Zgodnie z raportem Izby Gospodarki Elektronicznej “M-commerce. Kupuję mobilnie” 33 proc. konsumentów uważa, że sklep nieposiadający strony lub aplikacji mobilnej jest niedostosowany do potrzeb klienta, niewielu mniej twierdzi, że jest nie na czasie. Taki sklep postrzegany jest również jako nieświadomy trendów, przegrany, nieprzyjazny.

- Nawet, jeśli klienci w Polsce wciąż rzadziej finalizują transakcje na urządzeniach przenośnych niż na desktopach, to jednak nasycenie nimi rynku sprawia, że sklep bez wersji mobilnej nie tylko jest postrzegany jako niekompletny i nieprzyjazny, ale też uniemożliwia klientom niezobowiązujące windows-shopping i szukanie inspiracji, które przecież zawsze poprzedzają zakup. O wpływie na pozycję w Google już nawet nie wspomnę - tłumaczy Magdalena Górak, założycielka butiku komunikacji i PR Profeina.

Nieco bardziej krytyczni wobec sklepów, niedostosowanych do urządzeń mobilnych są mężczyźni, ale oni też częściej niż kobiety wykorzystują mobilnie do zakupów smartfon, dla nich jest to więc prawdopodobnie bardziej dotkliwe. Najbardziej krytyczni wobec takich sklepów są młodzi konsumenci - wśród osób poniżej 18 roku życia, aż 41% wskazało, że sklep bez strony bądź aplikacji mobilnej jest niedostosowany do potrzeb klienta. Ta grupa ma również najwyższy odsetek wskazań dla nieprzyjazności takich sklepów. Bardziej krytyczni w temacie mobilności marek są też przedstawiciele grup wiekowych 19 - 24 i 25 - 34 lata. 

Najczęstszą reakcją konsumentów na brak mobilnej reprezentacji sklepu jest pogorszenie się opinii o tym sklepie, co potwierdziło 22% badanych. To wizerunkowy skutek braku mobilności, natomiast kolejny, równie popularny może być już znacznie bardziej dotkliwy dla sklepów - to poszukiwanie marek i sklepów konkurencyjnych i dokonywanie zakupów na ich stronach. Kolejne dwa wskazania również mogą być zgubne w skutkach, to zniechęcenie do zakupów w niemobilnym sklepie - 18% wskazań, oraz niechęć do ponownych zakupów - 12%.

Sumarycznie, 57% konsumentów wskazało, że nieobecność rozwiązania mobilnego wpływa w negatywny sposób na ich odczucia i skłonność zakupową, co stanowi poważne zagrożenie dla biznesu niemobilnych sklepów. Można również przypuszczać, że wraz z rosnącą penetracją urządzeń mobilnych, wrażliwość na posiadanie przez sklep reprezentacji mobilnej stanie się jednym z kluczowym czynników zakupowych. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,99

  • Śr

    7,14

  • Min

    3,97

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4715

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane