PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Sklep przyszłości - przeczytaj o światowych trendach w handlu detalicznym

Autor: dlahandlu.pl na podstawie raportu Planet Retail 27 lipca 2015 09:07

Sklep przyszłości - przeczytaj o światowych trendach w handlu detalicznym fot. shutterstock

Planet Retail przygotował zestawienie najważniejszych trendów "jutra" w branży handlu detalicznego. Według badań handel stanie się bardziej spersonalizowany, sklepy zaczną ze sobą współpracować, a decyzje zakupowe w dużo większym stopniu, niż dotychczas, będą podejmowane pod wpływem rekomendacji pochodzących z social media.

Raport opisujący przykłady sprzedawców z całego świata ostrzega, że detaliści powinni zacząć przygotowywać się na to, że w najbliższych latach nastąpią wyraźne zmiany strukturalne.

- W ciągu ostatnich lat handel detaliczny przeszedł duże zmiany. Wierzymy, że kolejne -fundamentalne - są tuż za rogiem. Przewidujemy, że do roku 2020 klienci będą płacili za dostawy do domu, znikną tradycyjne karty lojalnościowe, a sklepy bez kas staną się rzeczywistością – komentuje Natalie Berg, autorka raportu.

Głównym elementem nadchodzących trendów jest współpraca detalistów. Będą ze sobą współpracować w dążeniu do zróżnicowania oraz dostarczania lepszych usług swoim klientom. Coraz więcej sprzedawców będzie się łączyło głównie w ramach wewnętrznych konsesji lub zbierania punktów za zamówienia online.

Jeśli chodzi o kwestię realizacji zamówień online, autorzy raportu wierzą, że istnieje rosnący rozdźwięk między oczekiwaniami kupujących i możliwościami sprzedawców. Konkurencja doprowadziła do tego, że model dystrybucji stał się bardziej rozproszony a czas dostawy towaru uległy skróceniu. Klient dostaje towar szybko i za darmo. Jednak wg ekspertów ten model nie przetrwa długo– pierwsze pęknięcia w tym systemie już są widoczne.
W przyszłości coraz więcej sprzedawców będzie pobierało opłaty za dostawę oraz za usługi „click&collect“ dla towarów o niskiej wartości. Click&collect nadal będzie wypełniać lukę pomiędzy zakupami tradycyjnymi a zakupami online. Badania pokazują, że globalnie połowa kupujących jest w obszarze wpływów detalistów do oferowania wygodnych punktów odbioru zamówień online. Click&collect nie jest już ofertą typu ,„nice-to-have“. Teraz to konieczność.

Patrząc w przyszłość detaliści muszą stosować złotą zasadę, że klient jest najważniejszy. Dla wielu będzie to oznaczało konieczność współpracy z niekonwencjonalnymi partnerami w celu zwiększenia szybkości i jakości usług. Kluczem będzie współpraca między sieciami, które nie konkurują ze sobą, a ich klienci są podobni pod względem demograficznym. To pozwoli zwiększyć satysfakcję klientów bez ryzyka kanibalizacji.

Na kształt sklepu przyszłości silny wpływ będzie miała technologia. Eksperci spodziewają się, że coraz więcej sprzedawców (głównie hipermarketów) zainwestuje w technologie nawigacji wewnętrznej. Technologia poza poznaniem zachowań klientów daje możliwość interakcji z nimi tuż przed podjęciem decyzji o zakupie.

  • artmetic ekonsulting 2015-07-28 21:47:30

    Pomagamy rozwinąć Twój e-sklep i aplikację mobilną:

    artmetic.pl

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7869

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 707248

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane