PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Sklepy będą miały problemy z wyprzedaniem papierosów ze starymi ostrzeżeniami

Autor: dlahandlu.pl 22 marca 2012 09:35

Sklepy będą miały problemy z wyprzedaniem papierosów ze starymi ostrzeżeniami

Polska Izba Handlu chcąc uchronić polski handel przed stratami rzędu nawet 250 mln zł zwróciła się dziś (21 marca 2012) po raz kolejny do Ministra Zdrowia o zrewidowanie założeń rozporządzenia dotyczącego wymiany ostrzeżeń o szkodliwości wyrobów tytoniowych umieszczanych na paczkach papierosów z obecnie używanych tekstowych na mieszane tekstowo-obrazkowe.


Przyczyną tej decyzji i kolejnego apelu Polskiej Izby Handlu reprezentującej tysiące punktów handlowych w Polsce jest opieszałość Ministerstwa Zdrowia i w efekcie ponad 6 miesięczne opóźnienie w podpisaniu tego dokumentu.
 
Według PIH efektem braku decyzji ze strony Ministerstwa przez pół roku i wynikającej z tego straty czasu jest uniemożliwienie handlowi (a konkretnie ponad 120 tysiącom punktów handlowych na terenie Polski, które sprzedają papierosy) wyprzedanie opakowań ze starymi ostrzeżeniami co zgodnie z danymi Polskiej Izby handlu trwa nawet do 12 miesięcy - tyle przeciętnie pozostaje w obrocie paczka papierosów.
 

Uzgodniony we wrześniu 2011 r. termin wymiany pozostających w sprzedaży papierosów ze starymi ostrzeżeniami zakładał, iż pełna wymiana dokonana zostanie do 1 marca 2013. Rozporządzenie sankcjonujące te ustalenia jednak nie zostało do dziś podpisane przez ministra zdrowia.
 

W dniu 06 marca 2012 - związku z powiększającym się opóźnieniem w podpisaniu rozporządzenia, PIH apelował do ministra Arłukowicza o przesuniecie terminu, od którego w obrocie mogą pozostawać jedynie wyroby tytoniowe z nowymi ostrzeżeniami obrazkowo - tekstowymi pierwotnie wskazanego 1 marca 2013 roku na 1 marca 2014 roku - tak aby handel mógł wyprzedać opakowania ze starymi oznaczeniami na co potrzeba minimum 12 miesięcy. PIH nie otrzymał w tej sprawie odpowiedzi z Ministerstwa.
 

Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że minister podejmie decyzję w tym tygodniu. Wobec braku odpowiedzi od ministra zdrowia na stanowisko PIH, Izba obawia się, pozostawienia w nim bez zmian daty 1 marca 2013 roku, co może spowodować straty dla detalistów sięgające nawet 200 - 250 mln zł - ponieważ nie zdążą oni wyprzedać papierosów ze starymi oznaczeniami i w efekcie będą musieli zniszczyć towar za który zapłacili kupując go jako pełnowartościowy, a który przestanie spełniać normy.
 

Jak podkreśla PIH, na poziomie europejskim trwają prace nad przepisami dotyczącymi m.in. etykiet ostrzegawczych zamieszczanych na opakowaniach wyrobów tytoniowych. W związku ze wspomnianymi powyżej zmianami, według PIH racjonalne jest wstrzymanie wprowadzenia w życie w/w rozporządzenia do chwili, kiedy znane będą wymagania Unii Europejskiej w powyższym zakresie.
 

Ponieważ efekcie może mieć miejsce sytuacja że rozwiązania przyjęte na podstawie omawianego projektu rozporządzania za chwilę okażą się przestarzałe i będą wymagać kolejnych zmian tak by wprowadzić w życie zmienione w między czasie nowe rozwiązania unijne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    5,49

  • Śr

    3,83

  • Min

    2,68

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7781

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane