PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Sklepy będą musiały jednoznacznie identyfikować towar na paragonie

Autor: gazeta.pl 29 lipca 2013 22:12

Sklepy będą musiały jednoznacznie identyfikować towar na paragonie

Polska Izba Handlu skrytykowała resort finansów za nowe przepisy dotyczące paragonów. Kasy fiskalne mają drukować pełną nazwę produktu. Jeśli użyją skrótu, mogą zapłacić karę.

 Jak dotąd sprzedawcy byli zobowiązany m.in. do tego, by paragon fiskalny drukowany przez kasy fiskalne zawierał nazwę towaru czy usługi i ewentualnie opis "stanowiący rozwinięcie tej nazwy". Teraz paragon ma zawierać "co najmniej nazwę towaru czy usługi pozwalającą na jednoznaczną identyfikację i ewentualnie opis towaru lub usługi stanowiący rozwinięcie tej nazwy". Właśnie to sformułowanie "jednoznaczna identyfikacja", wbrew swojemu zamierzeniu, zdaniem handlowców jest bardzo niejednoznaczne.

zaznacza rzecznik Izby Joanna Chilicka, sklepy w Polsce, w których funkcjonują kasy fiskalne drukujące paragony o szerokości 2,5 cm, należy liczyć w tysiącach. Towary są na nich zapisywane jako kategorie (mleko, chleb) razem ze stawką podatku VAT obowiązującą za dany towar.

Jak zatem zmieścić na tak małym paragonie (ok. 16 znaków) pełną nazwę lub skrót pozwalający na "jednoznaczną identyfikację"? Będzie trudno. Resort finansów uspokajał, że przedsiębiorca, sprzedając kilka różnych gatunków jabłek, będzie mógł wpisać na paragonie tylko "jabłka", o ile będą w tej samej cenie. Jeśli nie, wymagają osobnych pozycji z opisem.

- Zamiast wpisu "nabiał" na paragonie będzie musiał znaleźć się zapis, np. "jogurt brzoskwiniowo-bananowy 0% Mlekol". Jednak znaczna liczba aktualnie używanych kas daje możliwość wprowadzenia maksymalnie 16 znaków.

Można się wtedy posłużyć skrótem, ale czy będzie to pozwalało na jednoznaczną identyfikację produktu? Jeśli kontrolerzy uznają, że "j. brz. - ba. 0% Ml." nie spełnia tego warunku, sklep poniesie dotkliwą karę - tłumaczy Joanna Chilicka.

Handlowcy są niezadowoleni z pomysłu resortu finansów. Według PIH niektórzy mali przedsiębiorcy już planują zamknięcie sklepów, gdyż nie stać ich na zakup nowych kas fiskalnych. Mogą wykorzystać skrót w zapisywaniu produktu, ale wtedy będą zdani wyłącznie na łaskę lub niełaskę kontrolera.

Do tej pory sprzedawca, którego roczny dochód ze sprzedaży detalicznej przekroczył 40 tys. zł, musiał z kasy korzystać. Teraz kwota ta zostanie obniżona do 20 tys. zł. Sprzedawcy próbowali znacznie opóźnić wejście przepisów w życie, lecz odnieśli tylko połowiczny sukces. Resort bardzo się spieszył z wprowadzaniem zmian prawnych, które miałyby obowiązywać od 1 kwietnia 2013 r. Organizacje zrzeszające sprzedawców wnioskowały o przesunięcie regulacji na rok 2014, lecz MF ustaliło, że ostatecznie przepisy wejdą w życie od 1 października 2013 r.


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    1,70

  • Śr

    1,25

  • Min

    0,88

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7631

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 706264

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane