Sklepy internetowe napędzają wzrost sprzedaży detalicznej w Czechach

Autor: WPHI Praga na podstawie ihned.cz oraz czso.cz 11 czerwca 2015 12:34

Rosną przychody czeskich sprzedawców detalicznych: międzyroczny wzrost sprzedaży w pierwszym kwartale 2015 r. wyniósł 6% dla towarów innych niż pojazdy samochodowe (wraz z motocyklami). Trend wzrostowy kontynuowany jest także w kwietniu, wynosząc międzyrocznie (po oczyszczeniu wpływów sezonowych) odpowiednio 6% i 7,1%. Wzrost sprzedaży w handlu detalicznym był wcześniej tak szybki siedem lat temu.

Głównym motorem zwiększonej sprzedaży detalicznej jest sprzedaż internetowa. Według Czeskiego Urzędu Statystycznego jej wysokość w pierwszym kwartale 2015 wzrosła (rok do roku) o prawie jedną czwartą. Jest to długotrwały trend, który utrzymał się także w kwietniu br. (wzrost o 19%), a analiza firmy Acomware przewiduje międzyroczne zwiększenie sprzedaży w 2. kwartale o 1/5. Rośnie także średnia kwota, którą klienci są skłonni zapłacić za pojedynczy towar: w 1. kwartale br. jej międzyroczny wzrost wyniósł 10%.

Według raportu Fundacji in. Lesława A. Pagi czeski rynek e- commerce pod względem wielkości zajmuje dopiero 5. pozycję w Centralnej Europie, ustępując kolejno Niemcom, Austriakom, Szwajcarom i Polakom. Jego wartość w 2013 roku osiągnęła 2,1 mld euro, a prognozy na 2014 roku przewidywały wzrost o kolejne 13,5 proc. Siła czeskiego rynku uwidacznia się jednak, gdy zaczniemy rozpatrywać dane rynkowe przez pryzmat danych  demograficznych. Polska, którą zamieszkuje obecnie około 35 mln osób, ma niemal 3,5-krotnie większypotencjał od Czech (10,5 mln osób) - a nasz rodzimy rynek e-commerce jest „tylko” 2,5-krotnie większy.Kolejnym elementem obrazującym większą dojrzałość  rynku czeskiego jest średnia roczna wartość koszyka –u naszych południowych sąsiadów wartość ta w 2013 roku wynosiła 617 euro, czyli ponad 80 euro więcej niż w Polsce.

Penetracja Internetu w Czechach jest wyraźnie wyższa niż w Polsce i wynosi obecnie około 75 proc. Spośród wszystkich internautów niemal 45 proc. dokonało przynajmniej jednego zakupu online w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    18,59

  • Śr

    15,07

  • Min

    10,99

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8859

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane