Sklepy internetowe obawiają się wzrostu liczby zwrotów

Autor: Rzeczpospolita 8 grudnia 2014 10:12

25 grudnia br. wejdzie w życie nowa ustawa o prawach konsumenta, która ma na celu dostosowanie polskiego prawa do wymogów dyrektywy Unii Europejskiej. Wprowadzone zmiany istotnie dotkną rodzimy rynek e-commerce, nakazując sklepom internetowym wydłużenie czasu zwrotu towarów. Firma kurierska Siódemka przeprowadziła badanie wśród menedżerów i właścicieli sklepów internetowych, na temat stopnia ich przygotowania do wprowadzanych zmian. Okazuje się, że ponad 60 proc. respondentów przyznaje się do braku lub niewystarczającej wiedzy na temat nowych wytycznych dotyczących zwrotów, a 29 proc. uczestników badania obawia się wzrostu liczby zwrotów po wejściu nowej ustawy - pisze 'Rzeczpospolita".

Aktualnie konsumenci kupujący w sieci mogą zwrócić zamówiony produkt w ciągu 10 dni od otrzymania przesyłki bez podawania przyczyny. W przypadku, gdy sklep nie spełni wymogów informacyjnych dotyczących transakcji, okres ten wydłuża się do trzech miesięcy. Po 25 grudnia br. klient będzie miał 14 dni na zwrot, a w przypadku gdy sprzedawca nie przedstawi właściwej informacji o odstąpieniu od umowy - aż 365 dni.

Sprzedaż internetowa, pomimo precyzyjnej informacji i coraz lepszych sposobów prezentacji produktów, boryka się z problemem częstych zwrotów zakupionych towarów. Jest to jeden z kosztów prowadzenia działalności w e-commerce, którego skalę trudno przewidzieć. Ponadto, wraz ze zwiększającą się świadomością e-klientów, a także wejściem w życie dyrektywy UE wydłużającej okres reklamacji, spodziewany jest gwałtowny wzrost liczby zwrotów, a co za tym idzie poważnych zmian w sektorze - czytamy w "Rz".

Eksperci z Siódemki podkreślają, że zarządzanie zwrotami może zminimalizować koszty związane z wprowadzeniem nowych przepisów. - Obsługa logistyczna przesyłki to tylko jedna z części składowych całego procesu zwrotu. Do tego dochodzi także sprawdzenie towaru, przygotowanie do ponownej sprzedaży i magazynowanie. Równolegle z obsługą zwrotów warto zastanowić się nad skuteczną komunikacją z klientami, która zaowocuje ograniczeniem liczby zwrotów. Równie ważne jest unikanie błędów po stronie nadawcy/e-sklepu związanego z pomyłkami przy pakowaniu, dokładnej prezentacji produktu czy poprawnej weryfikacji adresu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Jerzy 2014-12-09 12:53:17

  Nic dziwnego, że sklepy się obawiają, skoro nowa ustawa wprowadza tak absurdalne regulacje. Sam mam mały e-sklep i boję się, że nowe prawo tylko mnie pogrąży. Szukałem w necie informacji odnośnie tych zmian w prawie zwrotu i znalazłem info na blogu serwisu prokonsumencki.pl. Jak chcecie to znajdźcie, ale chyba warto się z tym zapoznać, jeśli macie e-sklep.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  1,99

 • Śr

  1,56

 • Min

  0,88

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9045

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane