Sklepy mogą sprawdzić prawdziwość znaków akcyzowych przez internet

Autor: dlahandlu.pl 10 października 2012 09:28

Ministerstwo Finansów i PWPW S.A. uruchamiają System Informacji o Banderolach Akcyzowych (SIBA), który umożliwia weryfikację banderol przez internet.

 

- Chcemy, żeby ten system był narzędziem wspierającym działania służb państwowych, a także właścicieli placówek, w których są sprzedawane wyroby oznaczane znakami akcyzy. Liczymy również, że SIBA przyczyni się do wzrostu świadomości społecznej i zrozumienia, czym jest banderola akcyzowa i jakie są jej funkcje - powiedział Jacek Kapica, wiceminister finansów, Szef Służby Celnej.

System Informacji o Banderolach Akcyzowych (SIBA) funkcjonuje pod adresem www.banderolaakcyzowa.pl. Po wypełnieniu trzech pól na stronie (z rozwijanych list wybieramy serię i rok wytworzenia sprawdzanej banderoli oraz wpisujemy jej indywidualny numer) uzyskamy odpowiedź, czy dana banderola akcyzowa jest prawidłowa czy też nie. W wypadku otrzymania informacji negatywnej, możemy podejrzewać, że mamy do czynienia z banderolą, która nie jest autentyczna.

Dodatkowo, po wpisaniu ww. danych ukaże się wzór banderoli wraz ze wskazówkami, na jakie zabezpieczenia należy zwrócić uwagę, by upewnić się co do oryginalności znaku. Będzie także przedstawiony sposób prawidłowego nałożenia znaku na wyrób, dowiemy się czy banderola została umieszczona we właściwy sposób na właściwym wyrobie. Na oddzielnej zakładce („opis znaków") znajdą się wzory wszystkich obecnie stosowanych banderol wraz z opisami zabezpieczeń (na tzw. I poziomie, tzn. takich, które można zweryfikować bez użycia specjalistycznych urządzeń);

W SIBA zostaną zamieszczone informacje, które mogą być pomocne dla producentów i/lub importerów wyrobów oznaczanych banderolami lub też osób, które przygotowują się do rozpoczęcia takiej działalności. Są to linki do przepisów dotyczących znaków akcyzy (zakładka „regulacje prawne"), jak również dane kontaktowe do Departamentu Podatku Akcyzowego i Gier w Ministerstwie Finansów, do urzędów celnych właściwych w sprawach znaków akcyzy na terenie całego kraju oraz do PWPW SA (zakładka „kontakt"). Na stronie SIBA przewidujemy również umieszczenie linku do przygotowywanego obecnie przez Ministerstwo Finansów przewodnika dla podatników (zakładka „opis systemu").

Strona systemu jest również dostępna przez telefony komórkowe posiadające dostęp do internetu.

W wypadku podejrzenia sfałszowania banderol należy skontaktować się ze Służbą Celną: 800 060 000 (całodobowy bezpłatny telefon interwencyjny) lub clo@mofnet.gov.pl, albo najbliższą jednostkę policji pod telefonem 997 lub 112."

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    11,49

  • Śr

    6,86

  • Min

    3,68

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9338

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane