Sklepy spożywcze zajmują 24 proc. powierzchni w obiektach handlowych

Autor: dlahandlu.pl 13 października 2016 16:57

Przeciętne centrum handlowe ma powierzchnię 31 000 mkw., średnia stawka czynszu to 15,5 euro/mkw./mc, a obroty utrzymują się na poziomie 2 060 euro/mkw./rok - wynika z raportu CBRE „Retail Index 2.0”.

- Przeanalizowaliśmy bazę centrów handlowych, aby sprawdzić jak dane służące do analizy efektywności działania obiektów handlowych zmieniły się w trakcie ostatnich kilku lat i jaki mają na to wpływ zmieniające się warunki rynkowe. Oferowane stawki czynszu różnią się w zależności od branży w jakiej działa najemca, ale również zależą od wielkości miasta, w którym centrum handlowe jest położone. Pomimo zróżnicowania w typie powierzchni oraz oferowanych czynszach, głównymi najemcami pozostają wciąż marki z branży odzieżowej, których lokale stanowią 30 proc. powierzchni oraz sklepy spożywcze, które zajmują 24 proc. powierzchni w obiektach handlowych - mówi Agata Czarnecka, Associate Director w Dziale Doradztwa i Badań Rynku, CBRE.

Retail Index 2.0 analizuje czynsze, opłaty serwisowe, obroty i wskaźniki rentowności w typowych centrach handlowych w Polsce. Zespół ekspertów firmy CBRE, na potrzeby raportu przeprowadził analizę bazy danych 62 centrów handlowych w Polsce oraz blisko 7 000 umów najmu. Tym samym, zakres badania obejmował niemal 20 proc. powierzchni centrów handlowych w całym kraju. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    3,99

  • Śr

    2,96

  • Min

    2,25

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8682

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane