Sklepy upatrują szansy marketingowej w technologii Bluetooth 5.0

Autor: mondaynews.pl 12 stycznia 2017 10:37

Sklepy upatrują szansy marketingowej w technologii Bluetooth 5.0

Wkrótce obiekty handlowe i lokale usługowe będą mogły wysyłać oferty do klientów oddalonych nawet do 400 metrów. Będzie też można przesyłać większą ilość danych, np. zdjęć. A komunikaty reklamowe będą odpowiadać na indywidualne i zmieniające się potrzeby konsumentów.

W 2013 r. powstał Bluetooth 4.0, a wraz z nim beacony, które za pomocą fal radiowych, emitują informacje do naszych smartfonów. Zdaniem Krzysztofa Łuczaka z firmy technologicznej Sensorberg, to właśnie zapoczątkowało marketing zbliżeniowy. Wkrótce szersze zastosowanie zapewni mu Bluetooth 5.0, dzięki czterokrotnie dłuższemu zasięgowi i dwukrotnie większej przepustowości transmisji danych.

–  Klient zacznie otrzymywać na telefon spersonalizowaną komunikację, wyłącznie taką, na jaką będzie się godzić. Z kolei, sieć handlowa zyska wirtualną powierzchnię reklamową, na której zacznie sporo zarabiać, gdyż będzie ona nieograniczonym polem informacji – przewiduje Łuczak.

W przyszłości pojawią się aplikacje mobilne marek i sieci detalicznych, które samoczynnie, choć oczywiście za wcześniejszą zgodą użytkownika telefonu, będą wchodziły z nim w interakcje. Zaczną m.in. przyznawać punkty za lojalność, przesyłać spersonalizowane kupony rabatowe oraz prezentować nowe towary i usługi. Wystarczy, że człowiek będzie miał komórkę w kieszeni lub w torebce. Klient będzie oceniać jakość obsługi, przy użyciu smartfona. 

– Obecnie w galeriach handlowych beacony umożliwiają komunikację sprzedawców z klientami na obszarze kilkudziesięciu metrów. Co ciekawe, są montowane na wysokości około 3 metrów nad ziemią, tylko po to, aby emisji fal radiowych nie tłumiła woda, z której w ok. 70% składa się ludzki organizm. Poza tłumem ludzi spacerujących w centrach handlowych, jest też wiele innych przeszkód, które powodują zakłócenia na drodze emitowanego sygnału. Należą do nich m.in. metal, beton, tynk, cegły, szkło, a także drewno – wyjaśnia Krzysztof Łuczak.

Oprócz galerii handlowych, urządzenia, wyposażone w technologię Bluetooth, znajdują się też w kinach, restauracjach, a także na dworcach czy lotniskach. Wcześniej w zamkniętej przestrzeni trzeba było montować beacony co 20 metrów. Wkrótce w tym samym celu wystarczy mniejsza ilość tego typu nadajników, gdyż ich realny zasięg zwiększy się do 100 m. Wprawdzie jego maksymalna długość, w przypadku Bluetooth 5.0, wyniesie 400 metrów, ale tylko na obszarze pozbawionym jakichkolwiek przeszkód.


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    5,49

  • Śr

    3,77

  • Min

    2,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8777

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane