Sklepy wykorzystują kamery, by poznać zachowania klientów

Autor: pr, dlahandlu.pl 25 czerwca 2013 13:35

Systemy kamer dozorowych w sklepach oprócz podstawowych funkcji związanych z monitorowaniem placówki stają się także narzędziem wykorzystywanym do wspiercia sprzedaży, dzięki możliwościom gromadzenia i analizowania danych dotyczących zachowań klientów w sklepie.

Kamery IP pozwalają dostosować rozplanowanie ekspozycji sklepu do preferencji klientów dzięki funkcjom zliczania osób i poznaniu tras ich ruchu.  Kamery IP dają natychmiastowy dostęp do danych o ruchu klientów, zarówno na żywo, jak i w nagraniach archiwalnych. Pozwala ona handlowcom mierzyć godzinowe natężenie ruchu w sklepie, szacować wydajność magazynu, a także oceniać powodzenie kampanii promocyjnych.

- Obserwujemy coraz większe zainteresowanie ze strony sieci handlowych zbieraniem i analizą danych dotyczących przepływu klientów. W wielu obiektach systemy liczenia osób już funkcjonują. Potencjał dla tego typu rozwiązań jest bardzo duży. Urządzenia pozwalają na szybki dostęp do danych i możliwość poglądu obrazu „na żywo" za pośrednictwem Internetu lub sieci lokalnej LAN przy użyciu dowolnej przeglądarki internetowej. Za pomocą dodatkowego pakietu oprogramowania użytkownik otrzymuje możliwość tworzenia raportów i porównywania zgromadzonych przez kamerę danych z innymi sklepami czy danymi POS" - mówi Marcin Guziński z firmy TOP-KEY, zajmującej się dostarczaniem i instalacją systemów teletechnicznych.

Kamery IP mogą również monitorować czas, jaki klienci spędzają przy konkretnych produktach i w określonych miejscach, np. przy ekspozycjach asortymentu czy ekranach reklamowych. Są to dane, które pokazują czy klient uważnie czyta informacje na opakowaniu lub czy ma trudność ze zlokalizowaniem pewnych artykułów, co może być kluczowe w dokonaniu sprzedaży. Statystyki te są następnie wyświetlane menedżerom sklepów w postaci tzw. map ciepła.

Podobna aplikacja może zostać użyta do zobrazowania najbardziej popularnych tras, które wybierają klienci podczas przechodzenia przez sklep. Przepływ kupujących po obiekcie jest śledzony przez kamery IP i wyświetlany personelowi przy użyciu obrazu wyznaczającego główne ścieżki wybierane przez klientów. Te dane mogą być następnie wykorzystane do podjęcia decyzji, gdzie powinny być umieszczone najpopularniejsze produkty, tak aby klienci mieli zapewniony do nich łatwy dostęp.WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,89

  • Śr

    3,40

  • Min

    1,95

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9264

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane