PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Sklepy wykorzystują smartfony klientów, by zachęcić ich do większych zakupów

wnp.pl 28 listopada 2013 09:17

Na razie galerie handlowe mogą oceniać preferencje klientów jedynie na podstawie zbiorczych danych o zakupach. Na razie, bo już pojawiają się systemy śledzące każdego z osobna. Wszystko, by zwiększyć sprzedaż.

Śledzenie ruchu klientów nie wiąże się raczej z gromadzeniem danych wrażliwych, pozwala natomiast sprawdzić czego poszukują dane osoby lub - przy większej ilości danych - analizować ruch w centrum handlowym. Oczekiwane korzyści to np. lepsze zaplanowanie przestrzeni lub kierowanie ofert bezpośrednio do pojedynczych klientów. Można sobie wyobrazić, że ktoś kto właśnie kupił makaron otrzyma telefoniczną propozycję zakupienia sosu.

Najczęściej stosowaną techniką jest przechwytywanie sygnałów Wi-Fi ze smartfonów klientów. Dzięki triangulacji można ocenić położenie telefonu z dokładnością do kilku metrów. Sklepy przechwytują też adres MAC unikatowy dla każdego smartfona. Dzięki takim rozwiązaniom można analizować poczynania klientów i spróbować ich zachęcić do zakupów, kiedy pojawią się znowu. Poza tym dzięki takim analizom można przemeblować sklep tak, by klientom było wygodniej w trakcie zakupów.
Inne techniki to sensory emitujące słaby sygnał radiowy także komunikujący się z telefonami czy niewielkie nadajniki LED wysyłające sygnały świetlne odczytywane przez kamery w smartfonach i także umożliwiające lokalizację komórki. Do wykrywania położenia da się też wykorzystywać pola magnetyczne, na które reagują kompasy w smartfonach, a do tego analizować działania żyroskopu i akcelerometra.

To że technologia jest już opanowana, nie oznacza, że sklepy ją stosują. Na pewno na razie trudno mówić o masowej skali, ale są już centra handlowe i sklepy, głównie w USA, które stosują takie rozwiązania.

Pytanie gdzie leży granica prywatności. Teoretycznie śledzenie ruchu klientów ma ułatwić im zakupu, podpowiedzieć gdzie znaleźć towar, zaproponować promocję. Jednak nie każdy sobie życzy uszczęśliwiania na siłę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8408

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane