PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Sklepy z zachodniej Polski chcą zwiększyć liczbę pracowników o 29 proc.

Autor: PAP 23 kwietnia 2010 10:10

44 proc. przedsiębiorców spodziewa się w nadchodzącym półroczu wzrostu gospodarczego - wynika z badania Instytutu Badawczego Randstad i TNS OBOP. 24 proc. planuje wzrost zatrudniania, a 18 proc. przedsiębiorców myśli o podwyżkach płac.

Największego wzrostu zatrudnienia można spodziewać się w zachodniej Polsce,gdzie co trzeci pracodawca chce zwiększyć liczbę swoich pracowników. Wzrostu zatrudnienia można spodziewać się w handlu i naprawach (29 proc.). Firmy planują też wzrost zatrudnienia pracowników tymczasowych. Myśli o tym 12 proc. pracodawców, co oznacza dwukrotny wzrost w stosunku do grudnia 2009 r. 72 proc. ankietowanych zamierza pozostawić liczbę takich pracowników na dotychczasowym poziomie, 1 proc. przewiduje, że ich liczba zmaleje, a 15 proc. nie ma zdania.

O zwiększeniu liczby pracowników tymczasowych myśli 75 proc. dużych firm, zatrudniających więcej niż 50 osób. W mniejszych przedsiębiorstwach takie plany ma co piąty pracodawca. Według badania spadła liczba pracodawców, którzy zamierzają podwyższać płace. W listopadzie 2009 r. taką możliwość przewidywało 23 proc., a w marcu 2010 r. - 18 proc. Obniżki płac planuje 2 proc. pracodawców, 74 proc. zamierza pozostawić je na dotychczasowym poziomie, a 6 proc. nie ma zdania.

Przedsiębiorcy odpowiadali też na pytanie dotyczące przewidywanego okresu trwania kryzysu. Według 30 proc. pytanych, w Polsce w ogóle kryzysu nie ma. Zdaniem 7 proc. kryzys potrwa jeszcze do 6 miesięcy. 26 proc. odpowiedziało, że potrwa on do jednego roku, 18 proc., że co najmniej 2 lata, 9 proc., że dłużej niż 2 lata, a 11 proc. nie miało zdania.

Badanie zostało przeprowadzone w marcu wśród 300 firm różnej wielkości, reprezentujących różne branże i regiony kraju. Wynika z niego, że 44 proc. przedsiębiorców spodziewa się wzrostu gospodarczego, 38 proc. stagnacji, 9 proc. recesji, a 9 proc. nie ma zdania w tej sprawie. 24 proc. firm planuje zwiększenie zatrudnienia, 59 proc. chce zostawić je na dotychczasowym poziomie, 13 proc. myśli o zmniejszeniu liczby pracowników, a 4 proc. nie ma zdania. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,98

  • Śr

    3,22

  • Min

    2,33

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8221

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane