Sklepy znajdą sposób na obejście zakazu handlu?

Autor: Gazeta Wyborcza 30 listopada 2017 09:35

Sklepy znajdą sposób na obejście zakazu handlu? Fot. Shutterstock.com

Bułki w sklepie na stacji benzynowej, duże zakupy na dworcu, supermarket prowadzony osobiście przez Kowalskiego... Handlowcy już wiedzą, co zrobić, żebyśmy nie musieli rezygnować z zakupów niedziele - informuje "Gazeta Wyborcza".

Sejm dopiero co skończył prace nad ustawą o zakazie handlu w niedziele, a już pojawiło się  kilka sposobów na to, jak sklepy mogłyby omijać restrykcyjne prawo. Mówi się m.in. o przemianowaniu marketów na piekarnie, bo PiS wyjął je spod zakazu (a także cukiernie i lodziarnie). To raczej mało prawdopodobne, bo wielcy gracze w rodzaju Lidla czy Biedronki nie zaryzykują takich chwytów, które mogą zirytować władze i ściągnąć na nich inspekcję pracy, skarbówkę czy sanepid.

Ale i tak handlowcy mają wiele pomysłów na to, jak ocalić zyski i ułatwić życie klientom. W niedziele będą otwarte te punkty, w których sprzedaje osobiście "przedsiębiorca będący osobą fizyczną". Prawdopodobnie też tradycyjne, zarządzane centralnie sieci marketów mocniej postawią na franczyzę. 

Ponadto duże sieci i centra handlowe po prostu wydłużą godziny otwarcia w piątki oraz soboty, tak żeby nawet klienci pracujący do późna czy w weekendy mogli zrobić rano albo wieczorem zakupy, a wabikiem dla tych, którzy mówią, że nie mają czasu będą jeszcze większe i częstsze promocje. 

Sklepy wielobranżowe działają już przy większości stacji benzynowych. Wystarczy, że np. Orlen, BP czy Shell ofertę chipsów i alkoholi uzupełnią innymi produktami: makaronem, ryżem, wędlinami, jajkami, warzywami czy świeżym pieczywem.

Być może też niedzielne zakupy bez przeszkód będzie można zrobić nie tylko w marketach, ale wręcz całych galeriach handlowych - o ile będą działały jak np. w Krakowie czy Katowicach, przy dworcach. Bo regulacje są nieprecyzyjne - sklepy na dworcach mogą być otwarte "w zakresie związanym z bezpośrednią obsługą podróżnych".

Więcej w "Gazecie Wyborczej"

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    7,99

  • Śr

    4,77

  • Min

    2,89

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9476

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane