Słabnie konsumpcja - maleje sprzedaż nawet w super- i hipermarketach

Autor: Konfederacja Lewiatan 23 lipca 2014 17:34

W czerwcu, mimo że wzrosły zatrudnienie i wynagrodzenia, spadło bezrobocie, decyzje konsumpcyjne gospodarstw domowych były więcej niż wstrzemięźliwe. W czerwcu w stosunku do maja spadła sprzedaż detaliczna we wszystkich grupach towarów, z wyjątkiem pojazdów samochodowych, ale tu baza w maju była bardzo niska. Wyraźnie zmalała nawet dynamika sprzedaży w niewyspecjalizowanych sklepach, czyli hiper- i supermarketach - komentuje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.

Zdecydowanie niższa była dynamika sprzedaży żywności. Mniejsza niż przed rokiem (o 1,6 proc.) była sprzedaż mebli, RTV i AGD. Przed spadkami obroniła się jedynie sprzedaż odzieży i , ale to efekt sezonowych wyprzedaży.

- Tymczasem sytuacja na rynku pracy wskazywałaby na inne zachowania konsumpcyjne gospodarstw domowych. Widać jednak, że biorą one pod uwagę, przy decyzjach zakupowych nie tylko sytuację na rynku pracy, ale w coraz większym stopniu niepewność związaną z wydarzeniami za naszą wschodnią granicą. W kolejnych miesiącach nie należy się spodziewać przyspieszenia sprzedaży detalicznej, a to znaczy, że wpływ konsumpcji na tempo wzrostu PKB w 2014 roku nie będzie tak duży, jak można było zakładać jeszcze w pierwszym kwartale br. W tym kontekście ważne są decyzje RPP, aczkolwiek trudno się spodziewać, że ewentualna decyzja Rady Polityki Pieniężnej o obniżce stóp procentowych wpłynie na poprawę wyników sprzedaży detalicznej, a tym samym pobudzenie konsumpcji i przyspieszenie wzrostu gospodarczego, bowiem problem tkwi nie w dostępie do finansowania wzrostu konsumpcji, ale w postrzeganiu ryzyka przez gospodarstwa domowe - wyjaśnia ekonomistka.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • baca 2014-08-14 01:21:44

    no właśnie i gdzie tu problem, bo ini teraz jeszcze zrobili jakiąć nocna wyprzedarz online do dzisiaj do 9:00 i rozdają praktycznie sprzęcior.

  • Belka marek 2014-07-23 20:11:48

    Budujcie now galerie i sklepy

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9060

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane