SN poszedł w kierunku większej ochrony dużych sieci handlowych

Autor: lex.pl 19 listopada 2015 13:16

SN poszedł w kierunku większej ochrony dużych sieci handlowych fot. shutterstock

Sąd Najwyższy uznał, że nie jest wyłączone uznanie zastrzeżonej w umowie premii pieniężnej uzależnionej od wielkości obrotów za rabat posprzedażowy niestanowiący zakazanej tzw. opłaty półkowej - podał portal lex.pl.

Sąd Najwyższy poszedł w kierunku większej ochrony dużych sieci handlowych, kosztem małych dostawców. Rozstrzygnął tym samym , że rabat posprzedażowy wypłacany dostawcom może, ale nie musi być opłatę inną niż marża handlowa pobierana za przyjęcie towaru do sprzedaży. Każdorazowo sąd musi zbadać treść umowy między stronami i wtedy orzec, czy doszło do nieuczciwej konkurencji według art. 15 ust. 1 pkt 4 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Problem wynikał z następującej sytuacji. Dostawca żaluzji i rolet spółka D&D w Bielsku Białej podpisała w 2006 roku długoletnią umowę z Castoramą spółką w Warszawie. W umowie zapisano premie i następnie rabaty od obrotu dla nabywcy, z których rozliczano się po wystawieniu faktury, a następnie potrącano te sumy od dostawcy. Dostawca nie wytrzymał konkurencji i zbankrutował. Obecnie reprezentowany jest przez syndyka masy upadłościowej. Powstał problem, czy takie praktyki pozwanej spółki były dozwolone.
W podobnej sprawie opłaty , w której stroną była Castorama Sąd Najwyższy wydał 23 lipca 2015 r.  wyrok korzystny dla pozwanej spółki. SN stwierdził, że opłata od obrotu nie jest czynem niedozwolonej konkurencji.

Więcej na lex.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • DW 2015-11-30 11:27:58

  Sąd Najwyższy na rozprawie 18.11.2015 wypowiedział dokładnie JEDNO ZDANIE. Skąd zatem wniosek, że "SN poszedł w kierunku większej ochrony dużych sieci handlowych"???

  Proponuję poczekać na uzasadnienie uchwały, bo może okazać się że jest dokładnie na odwrót.

 • Radca 2015-11-19 14:48:36

  Dziennikarz dostał wiadomość od prawnika sieci? Jest zupełnie inaczej. SN stwierdził że premia może być opłatą półkową. Sądy będą oceniać swobodnie A OCENIAJĄ na korzyść dostawców.

 • niewolnik 2015-11-19 13:30:24

  PO poszło się je.ać

  czas na sędziów

ZOBACZ WSZYSTKIE (3)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4715

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane