PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Solidarna odpowiedzialność za zapewnienie płacy minimalnej za pracę kierowcy w Norwegii

Autor: wnp.pl 22 lipca 2015 13:58

Zgodnie z przepisami norweskiej ustawy o płacy minimalnej dla kierowców zawodowych, obowiązującej od 1 lipca, uczestnicy przewozu drogowego ponoszą solidarną odpowiedzialność z tytułu zapewnienia właściwych warunków płacy i pracy.

Oznacza to, że zarówno organizatorzy zleceniodawcy, wykonawcy i podwykonawcy mogą ponosić odpowiedzialność z tytułu niedopełnienia obowiązków w zakresie zapewnienia płacy minimalnej i diety.

- Nowe przepisy obejmą kierujących pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej pow. 3,5 tony, w tym również autobusami - tłumaczy Łukasz Włoch, główny ekspert Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców (OCRK). - Przepisy dotyczą kabotażu oraz niektórych rodzajów transportu międzynarodowego, z wyłączeniem transportu na potrzeby własne przedsiębiorstwa.

Nie działają również w przypadku, gdy pracownik zostaje wysłany do firmy tej samej grupy lub z zagranicznej agencji pracy, a także wobec praktykantów i stażystów oraz osób objętych rządowymi programami pracy.

Norweska stawka minimalna dla kierowców ma wynosić 158,32 koron (ok. 18 euro) za godzinę. Dodatkowo płaca ma być wzbogacona o dietę, zgodnie z norweskimi stawkami wolnymi od podatku w wysokości 307 NOK (ok. 35 euro) za dobę.

- Bazując na praktyce stosowanej przy wyliczaniu płacy minimalnej w Niemczech, na poczet "norweskiej stawki minimalnej" wydaje się właściwym wliczanie należności z tytułu podróży służbowej wypłacanych według polskich przepisów - uważa Łukasz Włoch.

Zgodnie z rozporządzeniem MPiPS z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności z tytułu podróży służbowej, maksymalna wysokość diety przysługującej kierowcy na terenie Norwegii wynosi 451 NOK (ok. 214 zł, tj. 51 euro), natomiast ryczałt za nocleg spędzony na terenie Norwegii wynosi 375 NOK (ok. 178 zł, tj. 43 euro).

OCRK wylicza przykładowo, że za 8 godzin pracy kierowcy w Norwegii według polskich przepisów stawka wynosi 958 NOK (z uwzględnieniem diety i ryczałtu za nocleg). Tymczasem zgodnie z nowymi przepisami norweskimi, należy zapłacić 1573 NOK, tj. około 755 zł według aktualnego kursu.

Norwegia nie sprecyzowała aspektów technicznych wprowadzenia nowych przepisów, wymaganej dokumentacji i przewidywanych kar za łamanie prawa, przypomina OCRK. Norwescy zleceniodawcy w założeniu ustawy mają informować firmy transportowe o konieczności dostosowania wypłat do nowych przepisów, żądając potwierdzeń odpowiednio wysokich zarobków.

Głównym celem wprowadzenia przepisów zbiorowych jest zapewnienie kierowcom zagranicznym warunków płacy i zatrudnienia równoważnych do tych obowiązujących kierowców norweskich oraz przeciwdziałanie nieuczciwej konkurencji.

Polskie Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju poinformowało, że planuje zgłosić do Komisji Europejskiej wniosek, aby ta oceniła zgodność tych przepisów z regulacjami Europejskiego Obszaru Gospodarczego, którego członkiem jest Norwegia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  27,40

 • Śr

  16,86

 • Min

  12,99

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8147

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane