Solidarność: Do strajku 2 maja przystąpią też pracownicy Auchan, Tesco, Decathlon, Dino, Arel, Makro Cash and Carry

Autor: PAP 27 kwietnia 2017 12:52

Solidarność: Do strajku 2 maja przystąpią też pracownicy Auchan, Tesco, Decathlon, Dino, Arel, Makro Cash and Carry Fot. Shutterstock.com

2 maja przeciwko warunkom pracy zaprotestuje kilkanaście tysięcy pracowników handlu - poinformował przewodniczący krajowej sekcji pracowników handlu NSZZ Solidarność Alfred Bujara. Akcja będzie polegała na przesadnie skrupulatnym i dokładnym wykonywaniu powierzonych obowiązków.

"W zaplanowanej na 2 maja ogólnopolskiej akcji protestacyjnej w sieciach handlowych weźmie udział kilkanaście tysięcy pracowników zatrudnionych w ok. 300 dyskontach, hipermarketach i centrach dystrybucyjnych" - zapowiada handlowa Solidarność.

"Zainteresowanie pracowników akcją przerosło nasze oczekiwania. To pokazuje, jak złe nastroje panują w branży handlowej i jak bardzo zdeterminowani są pracownicy" - powiedział Alfred Bujara. Zaznaczył, że "inicjatywa powstała oddolnie zaledwie kilka tygodni temu".

Jak wskazuje przewodniczący, do handlowej Solidarności cały czas spływają informacje o kolejnych sklepach, których pracownicy postanowili przyłączyć się do protestu. "Najwięcej jest sklepów sieci Biedronka, bo to tam zrodził się pomysł zorganizowania protestu. W akcji wezmą też udział pracownicy sieci Auchan, Tesco, Decathlon, Dino, Arel, centrum dystrybucyjnego sieci Amazon we Wrocławiu oraz sieci hurtowni Makro Cash and Carry" - wyliczył.

Akcja zaplanowana na 2 maja będzie polegać na "przesadnie skrupulatnym i dokładnym wykonywaniu powierzonych obowiązków przez pracowników i przestrzeganiu obowiązujących w danym sklepie procedur" - informuje Bujara.

Pracownicy przykleją do ubrań specjalne naklejki. Będą tez rozdawać klientom ulotki informujące o przyczynach protestu (wydrukowano ich 100 tys.). "W akcję włączyły się struktury regionalne Solidarności w całym kraju. Dzięki temu mamy szanse dotrzeć również do pracowników sklepów, w których nie funkcjonuje nasz związek" - powiedział szef handlowej Solidarności.

Jak przytoczyła w komunikacie Solidarność, "pracownicy handlu zdecydowali się zorganizować protest z powodu niskich wynagrodzeń oraz fatalnych warunków pracy. Skarżą się przede wszystkim na przeciążenie pracą, wynikające ze zbyt małej liczby pracowników zatrudnionych w poszczególnych sklepach. A na pracowników nakładane są kolejne obowiązki, co nie pociąga za sobą wzrostu wynagrodzeń".

Sieci handlowe chwalą się w mediach podwyżkami płac, ale są one "bardzo niewielkie i nie odpowiadają oczekiwaniom załogi" - powiedział Bujara. Dodał, że "często wraz ze wzrostem wynagrodzenia zasadniczego odbierane są inne składniki płac. W efekcie na tych podwyżkach pracownik wychodzi na zero lub nawet traci".

Handlowa Solidarność zapowiada, że jeśli "pracodawcy z branży handlowej nie rozpoczną konstruktywnego dialogu ze stroną społeczną, organizowane będą kolejne, coraz bardziej radykalne protesty". Związkowcy wskazują, że od lat kierują do Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, zrzeszającej największe zagraniczne sieci handlowe, apele o podjęcie dialogu na poziomie branżowym. Niestety, pozostają one bez odpowiedzi ze strony pracodawców.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • ccc 2017-05-02 19:07:55

  Zarząd Tesco zaproponował swoim pracownikom GODNE podwyżki od lipca a kwocie 42.97 złotych BRUTTO dlaczego nikt o tym nie pisze?

 • Radykalna.GrupaPodwyżkowa 2017-05-01 19:39:24

  Potrzeba radykalnej podwyżki! Tu chodzi - O PIENIĄDZE! ale- nie tylko... także o zmniejszenie wyzysku pracowników! ! !

  to się nazywa "efektywnością pracy"- a po naszemu, wciskają ci ile wlezie więcej tego co masz zrobić, i dbają by ani jednej sekundy nie zmarnować z pracy pracowników hali [co innego dozorcy niewolników, tzw.kierownicza elyta, ci to mają nawet swoje sposoby jak nic nie robić jeszcze lepiej].

  Najlepiej palić opony przed każdym sklepem i rozrzucać ulotki... to na poczatek... potem... więcej...

 • Artur 2017-04-29 09:05:44

  „Kto ziemię, przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców, ten zdradza swój naród”. Hipolicie Cegielskim

ZOBACZ WSZYSTKIE (6)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  4,89

 • Śr

  3,40

 • Min

  1,95

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9264

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane