Solidarność: Praca w handlu w Polsce jest cięższa niż w krajach zachodniej Europy

www.portalspozywczy.pl 27 kwietnia 2017 18:30

Na 2 maja br. zapowiadane są protesty pracowników z sieci Auchan, Tesco, Decathlon, Dino, Makro, Arel, centrum dystrybucyjnego sieci Amazon we Wrocławiu. Pracownicy domagają się poprawy warunków pracy oraz wyższych wynagrodzeń. NSZZ Solidarność informuje, że praca w sieciach handlowych w Polsce jest znacznie cięższa niż w krajach zachodniej Europy.

– W Polsce liczba pracowników na sklep jest zdecydowanie mniejsza niż w innych państwach. Np. we Francji w podobnej liczbie sklepów detalicznych pracuje 600 tysięcy pracowników więcej, natomiast w Wielkiej Brytanii – dwa razy więcej niż w Polsce. Mówimy tu o niemal identycznych sklepach tych samych sieci handlowych. Polscy pracownicy pracują dwa razy ciężej, a na dodatek otrzymują czterokrotnie niższe wynagrodzenia – tłumaczy Alfred Bujara, Przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ Solidarność.

NSZZ Solidarność informuje również, że o ile liczba pracowników zatrudnianych przez wielkie sieci na niepełen etat w Polsce i krajach zachodnich jest podobna, przyczyny zatrudniania w niepełnym wymiarze godzin są całkowicie odmienne. W krajach takich jak Szwecja, Niemcy, czy Wielka Brytania praca w niepełnym wymiarze przeważnie wynika z potrzeb samych pracowników. Pozwala to im pogodzić pracę zawodową z obowiązkami rodzinnymi czy zdobywaniem wykształcenia. W Polsce od zatrudnienia na niepełen etat najczęściej nie ma alternatywy. 

Pracownicy sieci handlowych w zachodnich krajach UE mają większy wpływ na swoje warunki pracy. Jako przykład autorzy raportu Uni Europa, federacji związków zawodowych zrzeszających pracowników handlu i usług, przywołują Carrefour. We Francji, czyli w macierzystym kraju tej sieci, na mocy porozumienia ze związkami zawodowymi pracownicy w znacznej mierze sami układają grafiki pracy w korzystny dla siebie sposób - informuje NSZZ Solidarność.

Dodaje, że w wielu krajach funkcjonują ponadzakładowe układy zbiorowe zawierane na poziomie krajowym lub regionalnym. W Polsce dialog na poziomie branżowym w handlu w zasadzie nie istnieje. – Pracodawcy zwyczajnie nie są zainteresowani dialogiem społecznym w Polsce, choć w swoich macierzystych krajach taki dialog prowadzą – dodaje Alfred Bujara.

O zbyt licznych obowiązkach nałożonych na pracowników Biedronki informował Piotr Adamczak, przewodniczący „Solidarności” w Biedronce. – Z otrzymywanych przeze mnie relacji wynika, że wielu pracowników zwalnia się z powodu zbyt licznych obowiązków oraz złej atmosfery w pracy. Pracownicy są przepracowani i przemęczeni psychicznie oraz fizycznie, od kiedy w 2016 roku zmieniła się struktura organizacyjna Biedronki i na pracowników nałożono więcej obowiązków - tłumaczył Piotr Adamczak.

Całość na portalspozywczy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9667

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane