Solidarność Tesco: Nie mówimy nocnej zmianie „nie” tylko dla zasady

Autor: dlahandlu.pl 7 marca 2018 12:59

Solidarność Tesco: Nie mówimy nocnej zmianie „nie” tylko dla zasady Fot. Shutterstock.com

6 marca br. odbyło się kolejne spotkanie związkowców z Tesco z zarządem firmy. Rozmawiano przede wszystkim o nowym grafiku i organizacji pracy. – Nie zapadły wiążące decyzje, ale grafiki na najbliższą niedzielę są już rozpisane. Zmiana zacznie się kwadrans po północy. Jest to sprzeczne z wewnątrzzakładowym aktem prawnym jakim jest regulamin pracy – mówi w rozmowie z portalem dlahandlu.pl Elżbieta Jakubowska, przewodnicząca „Solidarności Tesco”.

- Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele określa, że doba pracownicza trwa od godz. 24 do godz. 24. Ustawa jest aktem nadrzędnym względem wewnątrzzakładowego regulaminu pracy, który jest z naszego punktu widzenia korzystniejszy, bo określa czas rozpoczęcia pracy na godz. 6 rano  – tłumaczy Elżbieta Jakubowska.

- Chcę wyraźnie pokreślić – nie mówimy zmianom: „nie, bo nie”. Jednak pracodawca nie przedstawił argumentów, które uzasadniałyby konieczność rozpoczęcia pracy po północy. Tesco mówi o spadku sprzedaży, ale nie popiera tego analizą danych. A przecież mieliśmy dotychczas dni świąteczne i pracownicy rozpoczynali pracę po święcie o 6 rano. Czy towar dojedzie do wszystkich sklepów od razu po północy? W naszej opinii nie ma uzasadnienia biznesowego dla takiej decyzji - dodaje.

Jak mówi, są działy, które muszą zaczynać pracę wcześniej, dotyczy to np. piekarni. – 4 rano to wystarczająca godzina w tym przypadku. Tesco nie patrzy na to, czy pracownicy mają jak dojechać do pracy, czy będą bezpieczni. Dla nas to kluczowe. Decyzję pracodawcy oceniamy jako zbyt pochopną, nie skonsultowaną z nami. Pozytywny odbiór niedzieli jako dnia wolnego, spędzonego z rodziną, zostanie całkowicie zaburzony – mówi przewodnicząca związkowców.

Co zrobi „Solidarność” ? – W niedziele po północy musimy stawić się w pracy, ale zgłosimy sprawę do PIP. Niech inspekcja oceni, czy jest to zgodne z prawem – podsumowuje nasza rozmówczyni.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 39891 2018-03-18 10:46:19

  Związki zawodowe w Tesco to fikcja nie wiem po co są nalezalam przez 10 lat sciagali zakładki a nic nie mogliśmy dowiedzieć się od związkowców jedynie przez fejsa paranoja

 • BARCELONA 2018-03-10 10:23:47

  Pracownicy TESCO PODZIĘKUJCIE ZA TO solidaruchom , bo ci dla Was niczego nie wywalczą , tylko odbiorą.

 • Ja 2018-03-08 08:38:44

  Związki zawodowe w Tesco to fikcja .Branie kasy od pracowników i udawanie ze o coś walczymy.Instytucja zarobkowa jak każda.

ZOBACZ WSZYSTKIE (12)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  13,99

 • Śr

  7,24

 • Min

  3,58

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4258

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 704461

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane