Solidarność z Biedronki: Podwyżki za niskie by zatrzymać pracowników

Autor: solidarnosc.gda.pl 27 kwietnia 2016 10:27

- (...) Mamy istotne podstawy, by twierdzić, że wysokość i warunki wzrostu wynagrodzenia pracowników określone przez pracodawcę (Jeronimo Martins Polska - przyp.red.) nie zapobiegną pogorszeniu się warunków zatrudnienia i odpływowi pracowników z firmy - uważają związkowcy z Biedronki.

Minimalne wynagrodzenie w „Biedronce” ma wynosić 2100 zł brutto, a ponadto pracownik na stanowisku sprzedawca – kasjer może liczyć na dodatek w wysokości 150 zł pod warunkiem 100 proc. obecności w pracy w danym miesiącu. - Uważamy, że dla zdecydowanej większości pracowników otrzymanie dodatku za obecność będzie nieosiągalne. Z naszej strony proponowaliśmy podwyżkę wynagrodzeń w ujęciu procentowym, co byłoby rozwiązaniem bardziej sprawiedliwym. Ponadto wskazaliśmy, że zmiany prawne w zakresie świadczeń rodzinnych związanych z tzw. Programem 500+ spowodują, że dla części pracowników rezygnacja z pracy i pobieranie świadczeń społecznych będzie bardziej korzystnym rozwiązaniem, niż zatrudnienie na warunkach określonych przez pracodawcę. Takie same obawy wyrażają również eksperci zajmujący się problematyką rynku pracy i wynagrodzeń. Dlatego proponowaliśmy podwyżki na wyższym poziomie, niż wprowadził je pracodawca - wyjaśnia ,,Solidarność".

Ponadto zastrzeżenia związkowców wywołują również inne warunki wynagradzania, w szczególności określenie progów stażowych uprawniających do podwyżki oraz pozbawienie kierowników sklepów i ich zastępców prawa do dodatku za brak absencji. - Niezmiennie NSZZ „Solidarność” nie zgadza się z różnicowaniem wynagrodzeń pracowników w zależności od miejsca pracy i dzieleniem pracowników zatrudnionych na tych samych stanowiskach na lepszych i gorszych w aspekcie wysokości wynagrodzeń. Naszym zdaniem takie rozwiązanie narusza przepisy Kodeksu pracy o równym traktowaniu w zatrudnieniu, a w szczególności art. 183c § 1-3 Kodeksu pracy, który stanowi, że pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości. Od kilku lat nie możemy doczekać się realizacji naszych oczekiwań oraz wystąpień Państwowej Inspekcji Pracy w zakresie zmiany regulaminu wynagradzania i wprowadzenia do niego premii określanej obecnie przez pracodawcę jako premia uznaniowa wraz z nadaniem jej charakteru premii regulaminowej. (...) Co znamienne, spółka odnotowuje bardzo dobre wyniki finansowe, a więc brak spełnienia naszych postulatów nie jest uwarunkowany złą sytuacją ekonomiczną - czytamy w oświadczeniu NSZZ ,,Solidarność".

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    10,99

  • Śr

    7,15

  • Min

    5,79

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8714

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 684371

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane