Specjalne półki na polską żywność? Rząd sprawdzi, czy to możliwe

Autor: Money.pl 3 lutego 2017 19:31

Ministerstwo Rolnictwa chce nakazać supermarketom wstawienie specjalnej półki, która wyeksponuje polską żywność. Ma to być osobne miejsce na produkty wysokiej jakości. - Sprawdzamy czy to legalne. Jeśli okaże się, że tak, rozpoczniemy pracę nad projektem ustawy w tej sprawie - mówi Jacek Bogucki, wiceminister rolnictwa w rozmowie z serwisem WP money.

Lepsze eksponowanie wyłącznie polskich produktów byłoby niezgodne z prawem unijnym. Specjalne eksponowanie produktów spełniających wyższe standardy jakości to już co innego. Stąd pomysł stworzenia „jednej półki” właśnie dla takiej żywności.

Bogucki mówi, że analizy prawne tego rozwiązania zakończą się jeszcze w I półroczu 2017 roku. Dopiero potem zapadnie decyzja o pracach nad stosownym projektem ustawy. Wiceminister rolnictwa przyznaje, że na specjalną półkę wstęp będą miały również produkty zagraniczne, pod warunkiem, że spełnią wyższe normy jakości.

- To nie jest nic nowego, taki system obowiązuje w większości krajów poza UE. Żeby sprzedać coś na rynku chińskim, musimy spełnić wymagania tamtejszych przepisów weterynaryjnych czy sanitarnych. Podobnie, jeśli ktoś spoza Unii Europejskiej chce sprzedać coś w Europie, musi dostosować się do unijnych przepisów - podkreśla wiceminister rolnictwa.

Specjalna półka miałaby pojawić się jedynie w sklepach o odpowiedniej powierzchni. Przystąpienie do systemu ma być dobrowolne dla producenta, a standardy jakości oferowanych produktów będą kontrolowane przez odpowiednie inspekcje.

Czytaj więcej na money.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9667

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane