Spożycie prywatne w III kw. 2015 roku wyższe o 3 proc.

www.portalspozywczy.pl 14 marca 2016 11:50

W III kwartale 2015 r. realne dochody sektora gospodarstw domowych zwiększyły się o 2,7 proc. r/r, a spożycie prywatne wzrosło o 3,0 proc. r/r, co oznacza kontynuację stabilnych tendencji wzrostowych. Tak wynika z analizy sytuacji finansowej sektora gospodarstw domowych w III kwartale 2015 r. opublikowanej przez NBP, po skorygowaniu danych przez GUS.

Narodowy Bank Polski opublikował 14 marca br. analizę sytuacji finansowej sektora gospodarstw domowych w III kwartale 2015 r. po skorygowaniu przez GUS danych dotyczących dochodów, oszczędności i konsumpcji sektora gospodarstw domowych.

W analizowanym okresie realne dochody sektora gospodarstw domowych zwiększyły się o 2,7 proc. r/r oraz o 0,3 proc. kw/kw (dane odsezonowane). Ich wzrost opierał się głównie na z prowadzonej działalności gospodarczej (dochody pierwotne). Jednocześnie doszło do obniżenia tempa wzrostu dochodów z pracy najemnej, a rewizja danych przez GUS ujawniła, że proces ten trwa już od trzech kwartałów.

Spożycie prywatne w III kwartale 2015 r. wzrosło o 3,0 proc. r/r, co oznacza kontynuację stabilnych tendencji wzrostowych. Zarówno poprawiające się nastroje konsumenckie, jak i dane z gospodarki realnej z IV kwartału 2015 r. oraz względnie stabilne dynamiki PKB mogą wskazywać na podtrzymanie tempa wzrostu popytu konsumpcyjnego w następnych kwartałach. Zmiany polityki świadczeniowej w 2016 r. wzmacniają przesłanki do podtrzymania tej tendencji.

Dominującą kategorią spożycia są dobra nietrwałe – konsumpcja dóbr trwałych stanowi ok. 6,3 proc. wydatków gospodarstw domowych na konsumpcję, przy czym odsetek ten obniżył się od początku 2014 r. o ok. 1 p.p.

Ze spożyciem powiązana silnie jest sprzedaż detaliczna towarów , która w III kw. 2015 r. wzrosła w kategoriach realnych po korekcie sezonowej o 2,1 proc. r/r w porównaniu do 3,4 proc. r/r przed kwartałem.

Stopa oszczędzania w III kwartale 2015 r., po rewizji GUS i korekcie sezonowej, wyniosła 1,9 proc. i tym samym kontynuowała trend spadkowy.

W końcu III kwartału 2015 r. stan aktywów finansowych gospodarstw domowych wyniósł 1 719,6 mld zł, tj. w zasadzie nie zmienił się względem ubiegłego kwartału (wzrost o 3,1 proc. r/r).

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,32

  • Śr

    6,44

  • Min

    4,67

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8799

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane