Sprawa cen w Empik.com budzi kontrowersje

Autor: Rzeczpospolita 26 maja 2011 12:16

Przez kilka godzin z niedzieli na poniedziałek klienci korzystający ze sklepu empik.com mogli kupić wszystkie towary w cenie 49,99 zł. Przykładowo: konsolę do gier wartą 1099 zł można było kupić ponad 1000 zł taniej. W ofercie widniała stara przekreślona cena, obok niej nowa - 49,99 zł - podaje Rzeczpospolita.

Sklep nie chce realizować zamówień po zaniżonych cenach. - Doszło do istotnego błędu w funkcjonowaniu systemu. Rozesłaliśmy do klientów informację z przeprosinami i jednocześnie bon na 50 zł do wykorzystania przy kolejnych zakupach - wyjaśnia Monika Marianowicz, rzecznik grupy Empik.

Zgodnie z regulaminem empik.com "klient składając zamówienie zawiera umowę sprzedaży zamawianych towarów". - Skoro doszło do zawarcia umowy, konsument ma pełne prawo domagać się jej realizacji. Jeśli sprzedawca odmówi, może złożyć pozew do sądu o wydanie rzeczy. Wówczas to sklep będzie musiał wykazać, że są podstawy do kwestionowania ważności umów - tłumaczy Łukasz Wroński z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Empikowi nie pomaga też inny punkt regulaminu, zgodnie z którym "ceną wiążącą i ostateczną jest cena produktu podana na stronie sklepu w chwili składania zamówienia".

Sklep powołuje się na art. 84 kodeksu cywilnego, który pozwala odstąpić od czynności prawnej z powodu błędu. - Empik uważa, że błąd był dla wszystkich widoczny. - Jeśli na stronie z ofertami wszystkie produkty miały tę samą cenę, to klienci powinni się zorientować, że doszło do błędu. O tym, że tak było, świadczy zresztą wymiana zdań na forach internetowych - przekonuje Marianowicz.

- Sam fakt popełnienia błędu przez sprzedawcę nie daje jednak takich podstaw. Druga strona musi albo wywołać ten błąd, albo też wiedzieć o nim lub przynajmniej móc go z łatwością zauważyć - mówi Grzegorz Pacek, radca prawny z kancelarii Marek Płonka & Partnerzy, w Rzeczpospolitej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • barman 2011-06-06 06:30:48

  wspolnypozew.com/grupy/show/pozwy/empik

  zbieram chętnych do pozwu !

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  19,20

 • Śr

  9,28

 • Min

  0,00

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9988

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane