PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Sprawa sądowa opóźnia budowę fabryki IKEA w Orli

Autor: PAP 13 lipca 2010 12:38

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku odroczył bezterminowo rozpoznanie skarg na zgodność z prawem decyzji środowiskowej w sprawie budowy w gminie Orla fabryki IKEA. Do sądu odwołali się właściciele gruntów w sąsiedztwie przyszłej fabryki: osoba prywatna i jedna z białostockich spółek z o.o. Uważają oni, że powinni być uznani przez gminę Orla za strony w postępowaniu środowiskowym, a tak się nie stało.

Chcieli - jako właściciele gruntów - opiniować decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia, czy móc się od niej odwoływać; chcieli się też dowiedzieć, jak fabryka wpłynie na ich grunty. Gmina jednak za stronę ich nie uznała. Zdanie gminy podzieliło Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Białymstoku, teraz sprawa trafiła do sądu.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku wystąpi do Samorządowego Kolegium Odwoławczego o przedłożenie w ciągu dwóch tygodni na piśmie kompletnego raportu oddziaływania na środowisko. Chce poznać cały dokument, by orzec, czy skarżący powinni zostać uznani za stronę w postępowaniu środowiskowym, czy też nie. Sąd poinformował strony, że chce wydać rozstrzygnięcie w tej sprawie w drugiej połowie września.

Tymczasem IKEA od końca czerwca ma już pozwolenie na budowę fabryki w gminie Orla. Trwają prace przygotowawcze na placu budowy do rozpoczęcia inwestycji. Pozwolenie z rygorem natychmiastowej wykonalności wydało spółce Swedspan Polska zależnej od IKEA, starostwo powiatowe w Bielsku Podlaskim. Docelowo w fabryce, która powstanie na terenie wsi Koszki i Topczykały pracę ma znaleźć około 2 tys. osób. Koncern deklaruje, że wartość inwestycji to 340 mln euro.

Zabiegi o inwestycję trwały około trzech lat. Wydane pozwolenie dotyczy pierwszego etapu inwestycji: budowy w ciągu dwóch lat fabryki ultracienkich płyt HDF z niezbędną infrastrukturą, m.in. tartakiem i lakiernią. Ma dać to 250 miejsc pracy.

W kolejnych etapach ma jeszcze powstać fabryka mebli w oparciu o płyty HDF - w tym mebli kuchennych - oraz fabryka drewnianych krzeseł na bazie surowca z tartaku.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • wyszki 2010-11-23 20:29:12

  Ja osobiście jestem zadowolony z budowy Ikei w pobliżu Topczykał i mam nadzieję że tereny wokół budowy będą miały odpowiednią cenę.Nie ukrywam że posiadam tam działkę wraz z domem którą za dobrą cenę sprzedał bym nawet zaraz.Choć mam dylemat czy nie wynająć domu jak zrobił to mój sąsiad i mieć nawet niegłupią gotówkę co miesiąc.Pozdrawiam i życzę powodzenia

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  4,90

 • Śr

  3,50

 • Min

  2,58

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7703

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane