Sprzedaż w dwóch niemieckich hurtowniach METRO tylko z naliczonym VAT

Autor: WPHiI Berlin, dlahandlu.pl 27 lipca 2015 10:02

Polscy przedsiębiorcy często korzystają z możliwości zakupu towarów bez VAT w niemieckich sklepach i hurtowniach. Centrali METRO Deutschland poinformowała, że zakup bez naliczania niemieckiego VAT przez osoby prowadzące działalność gospodarczą w Polsce nie jest już możliwy w hurtownich METRO w Schönefeld k. Berlina i Röhrsdorf k. Chemnitz.

Jak podaje WPHiI Berlin, tego typu sprzedaż prowadzą nadal filie METRO w Brunnthal, Duisburg, Dudweiler, Düsseldorf, Hamburg-Altona, Gundelfingen, Karlsruhe, Regensburg, Würselen, czyli praktycznie tylko w zachodnich landach Niemiec. Warunkiem zakupu bez VAT w ww. hurtowniach jest nadal posiadanie karty stałego klienta tych sklepów, a także spełnienie warunków niezbędnych dla realizacji transakcji wewnątrzwspólnotowych.

Przede wszystkim polski przedsiębiorca przystępując do zakupu towarów w Niemczech powinien posiadać tzw. EURO-NIP, nawet jeśli z innego tytułu (np. wysokości rocznych obrotów) jest w Polsce zwolniony z rozliczania VAT. Niemiecki sprzedawca sprawdza ważność polskiego EURO-NIP nabywcy poprzez unijny system VIES (VAT Information and Exchange System). Często zdarza się, że EURO-NIP jest wystawiony tylko na nazwisko właściciela, a firma nazywa się inaczej, albo nie jest zaktualizowany adres. Jeśli unijna centralna baza europejskich numerów VAT nie potwierdzi ważności polskiego nr VAT w dniu zakupu, a sprzedający doszuka się jeszcze innych niezgodności np. w adresie, do zakupu bez VAT nie dojdzie.

Jak wyjaśnia WPHI Berlin, posiadanie EURO-NIP jest podstawowym wymogiem, jednakże niektóre sklepy wymagają jeszcze posiadanie np. karty stałego klienta, którą najczęściej można także uzyskać drogą elektroniczną.

METRO Cash & Carry działa w 28 krajach i posiada ponad 750 samoobsługowych hurtowni. Z ponad 117 tysiącami pracowników na całym świecie, firma osiągnęła w roku obrotowym 2013/2014 sprzedaż na poziomie około 31 mld euro. METRO Cash & Carry jest linią sprzedaży w ramach firmy METRO Group.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    19,20

  • Śr

    12,01

  • Min

    8,78

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8427

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 688414

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane