PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Sprzedaż Waspolu w III kw. spadła o 33 proc. Winni - kryzys i dyskonty

Autor: dlahandlu.pl 16 listopada 2012 23:31

Sprzedaż Waspolu w III kw. spadła o 33 proc. Winni - kryzys i dyskonty

Skonsolidowane przychody Waspolu w III kwartale zmniejszyły się o 33 proc. w stosunku do analogicznego kwartału 2011 roku i wyniosły 37,7 mln zł. Narastająco trzy kwartały spadek wyniósł 18 proc. (126,2 mln zł), przy jednoczesnym obniżeniu generowanej marży handlowej. Efekt działań restrukturyzacyjnych okazał się niewystarczający aby osiągnąć dodatni wynik finansowy. Po III kwartale spółka zanotowała 5,5 mln zł straty netto. Narastająco strata wyniosła 5,3 mln zł.

 

- Trzeci kwartał 2012 roku był okresem, w którym zbiegło się kilka niekorzystnych czynników oddziaływujących na wynik grupy. Słabnący wzrost gospodarczy i spadek popytu wewnętrznego wpłynął również na zmniejszenie konsumpcji alkoholu, konsument stał się szczególnie wrażliwy na czynnik cenowy. Dodatkowo to czas, w którym uległ intensyfikacji proces przejmowania obrotu detalicznego w sektorze FMCG przez tzw. handel nowoczesny (między innymi sieci dyskontowe). Tradycyjny handel detaliczny zmniejsza swój udział w rynku. Przewiduje się , że w wyniku dalszej ekspansji sieci handlowych, ten udział zmniejszy się w ciągu trzech następnych lat do 30 proc. Połączenie tych dwóch negatywnych czynników (ogólny spadek popytu i ekspansja sieci handlowych) determinuje sytuacje w hurtowym handlu alkoholem. Jest to powodem zmniejszania się ogólnej wartości sprzedaży i rosnącej presji konkurencyjnej w sektorze, wpływającej na spadek marży handlowej hurtowni. W tej sytuacji niekorzystnie na wyniki emitenta (ale również na większość podmiotów w branży) działa polityka handlowa głównych producentów alkoholu uzależniająca finalną cenę zakupu od realizacji planów zakupowych. W ostatnim czasie polityka ta została zaostrzona co wpływa na uzyskanie mniejszej niż zakładano wartości upustów a tym samym obniżenie marży handlowej - tłumaczy zarząd Waspolu w raporcie finansowym.

Jak dodano, zmniejszenie wartości sprzedaży było też efektem rezygnacji ze sprzedaży do niewielkich hurtowni jako kanału o najniższej rentowności.

- Czynnikiem istotnie wpływającym na wyniki finansowe są działania restrukturyzacyjne podjęte w 2011 roku i kontynuowane w bieżącym okresie. Działania te obejmują m.in.: restrukturyzację zatrudnienia, optymalizacje tras dostaw, renegocjacje umów najmu magazynów. W wyniku tych działań w analizowanym okresie osiągnięto wynoszącą 1,3 mln zł redukcję kosztów działalności operacyjnej Grupy w stosunku do trzech kwartałów 2011 r. - czytamy w raporcie spółki.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7973

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane