PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Średnie ceny żywności w UE wyższe o 59 proc. niż w Polsce

Autor: money.pl 15 czerwca 2016 21:55

Unijne biuro statystyczne Eurostat przygotowało zestawienie, obrazujące zróżnicowanie cen żywności w poszczególnych krajach Europy w 2015 r. Taniej niż my żywią się na całym kontynencie tylko w Macedonii. W Unii Europejskiej nie mamy praktycznie konkurencji - podaje money.pl

Z wyliczeń Eurostatu wynika, że średnie ceny żywności w Unii są o 59 proc. wyższe niż w Polsce. O 61 proc. droższy jest chleb i produkty zbożowe, o 85 proc. droższe jest mięso, o 54 proc. nabiał, a o 18 proc. alkohol.

W całej Europie najdroższa jest Szwajcaria, gdzie mieszkańcy muszą płacić za jedzenie 175 proc. drożej niż my. Zarabiają jednak najwięcej w Europie. Sytuacja zresztą podobna jak u Norwegów, drugich z najdroższą żywnością w Europie i drugich z najwyższymi zarobkami. Za mięso Szwajcarzy płacą średnio aż 370 proc. więcej niż Polacy.

Tanio w ramach Unii, mają jeszcze Rumuni, z cenami średnio o 2 proc. wyższymi niż w Polsce. Tańszy o 13 proc. mają tam chleb, za to droższe o 11 proc. mięso a o aż 42 proc. produkty nabiałowe.

Najtańszy na kontynencie, jest jednak kraj spoza Unii - Macedonia. Za pożywienie mieszkańcy tego kraju płacą średnio 8 proc. mniej niż Polacy, to jednak dotyczy chleba oraz alkoholu. Za mięso i nabiał płacą więcej.

Za alkohol w Unii płaci się średnio 18 proc. więcej niż w Polsce, a za papierosy o 61 proc. Najdroższy alkohol jest w Norwegii - o 194 proc. droższy niż w Polsce. Nie jest tanio też w Islandii. Najtaniej napić mogą się Macedończycy, gdzie ceny trunków są o 28 proc. niższe niż nad Wisłą oraz Bułgarzy.

W Macedonii ceny papierosów są tam o 60 proc. niższe niż w Polsce. Najdrożej ten nałóg kosztuje Norwegów (ceny o 255 proc. wyższe niż w Polsce) i Brytyjczyków - podaje money.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Ola 2016-06-16 16:27:59

  Masło irlandzkie 250g kostka kosztuje w chwili obecnej w Niemczech w NORMIE 1,09 Euro. W Polsce za mniejszą kostkę 200 gram trzeba zapłacić w TESCO 7,69 . Kawa jest tańsza, jedynie mięso jest droższe i owoce. Część produktow jest dużo tańsza część droższa. Wiem , bo za każdym razem przywożę przede wszystkim masło. I nie tylko ja. Wiele znajomych opiekunek także przywozi masło.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  9,40

 • Śr

  4,43

 • Min

  2,39

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7862

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane