Staże absolwentów w firmach będą płatne

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Solidarność 19 sierpnia 2015 11:59

Zgłoszona nowelizacja ustawy wprowadza obowiązek płacenia absolwentom szkół wyższych za naukę w przedsiębiorstwie, informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Minimalna wysokość wynagrodzenia, które powinien otrzymać stażysta ma wynosić 20 proc. najniższej pensji, która obecnie wynosi 1750 zł. Maksymalna wysokość świadczenia pieniężnego dla praktykanta nie może przekroczyć dwukrotności minimalnej płacy.
 
Zmiana jest konieczna, ponieważ rząd jest zobowiązany do wdrożenia zaleceń w sprawie ram jakości dla staży, przyjętych przez Komisję Europejską jeszcze pod koniec 2013 r. Mają one służyć poprawie sytuacji młodych osób, które po zakończeniu nauki nie mogą znaleźć pracy i korzystają z różnego rodzaju bezpłatnych praktyk.
 
- Jest oczywiste, że trzeba ucywilizować zasady odbywania staży na wolnym rynku pracy. Zbyt często młodzi ludzie są przy tej okazji wykorzystywani jako bezpłatna siła robocza. Nie uzyskują też żadnych dodatkowych kwalifikacji – mówi Sławomir Adamczyk, ekspert Soliarności. - Ale ustalenie minimalnej kwoty wynagrodzenia dla stażystów na poziomie poniżej 300 zł netto to lekka kpina, gdyż może zniechęcić przedsiębiorców do oferowania wyższych stawek. W odniesieniu do staży potrzebujemy rozwiązania kompleksowego, które doprowadzi do tego, że staną się one prawdziwym przedsionkiem do rynku pracy. Od września, z inicjatywy NSZZ Solidarność rozpoczynamy na ten temat rozmowy z organizacjami pracodawców - informuje ekspert.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8427

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 688414

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane