PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Stewia przyniosła e-sklepom pół miliarda zł

Autor: Głos Wielkopolski 7 maja 2010 10:24

Sklepy internetowe sprzedają Polakom przetwory najsłodszej rośliny świata, która nie ma prawa znajdować się w oficjalnym obrocie - informuje Głos Wielkopolski.

Paragwajscy Indianie używają słodkich liści "Stewii rebaudiana Bertoni" jako słodzika. Jest 300 razy słodsza od sacharozy. W Polsce szacuje się, że roczne, wyłącznie internetowe, obroty paragwajskim słodzikiem przekroczyły już 500 mln złotych. Polacy kupują ze stewii tabletki, syropy, susz i proszek.

Dlaczego więc przetwory z rośliny znakomicie się sprzedają na rynku internetowym, a nie mają zdrowotnych atestów? Nikt na tak postawione pytanie nie odpowie wprost, poza jej zwolennikami. - To konkurencja dla producentów chemicznych słodzików, którzy nie chcą dopuścić produktu zdrowszego i tańszego - twierdzi absolwent SGGW, który od wielu lat uprawia stewię w ramach swojego ekologicznego gospodarstwa.

W kwietniu tego roku Europejski Urząd do spraw Bezpieczeństwa Żywności przekazał Komisji Europejskiej następującą opinię: glikozydy stewiolowe nie są genotoksyczne, nie są rakotwórcze, nie wpływają na płodność człowieka. W ten sposób obalono wcześniejsze doniesienia, usuwając ostatnią (?) formalną przeszkodę na drodze do wprowadzenia rośliny na rynki unijne. Francja jest pierwszym krajem na naszym kontynencie, który już zezwolił na używanie stewiolowego słodzika w przemyśle spożywczym.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Tobi 2011-03-12 12:02:00

    A cukier ma zdrowotne atesty ... ? Te legalne a nie za walizkę kasy.

  • uscislam informacje 2010-05-15 07:59:06

    W PL istnieje marka STEVIT tabletki, proszek i plyn dostepna w aptekach, sklepach zielarskich i ze zdrowa żywnoscia.

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7781

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane