Stopy kapitalizacji spadły o 40-60 punktów bazowych

Autor: dlahandlu.pl 16 listopada 2010 18:30

Ogółem poziom aktywności inwestycyjnej w nieruchomości w trzecim kwartale spadł o 12,5 proc., przy jednoczesnym wzroście o 7,6 proc. obrotów na rynku nieruchomości handlowych. Poziom inwestycji w nieruchomości komercyjne w skali roku do chwili obecnej był wyższy o 66% w porównaniu z tym samym okresem w roku 2009, podaje firma Cushman & Wakefield, międzynarodowy doradca na rynku nieruchomości.

Do września bieżącego roku wartość inwestycji w nieruchomości handlowe wyniosła 32,5 miliarda euro, co stanowi najlepszy wynik od końca roku 2008. Udział tego sektora w całkowitej wartości obrotów w skali roku wyniósł 33% - największy od co najmniej 10 lat - wcześniej wynosił on poniżej 20 proc.

Łukasz Lorencki, z Grupy Rynków Kapitałowych Cushman & Wakefield w Warszawie, powiedział: - W pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku zawarto transakcje na ponad 524 miliony euro, co stanowi najwyższy wynik od ponad dwóch lat. Ten wzrost był w dużej mierze rezultatem przejęcia przez Unibail-Rodamco polskiej części portfela Simon Ivanhoe, którego wartość stanowiła ponad trzy czwarte ogólnego wolumenu transakcji handlowych. Równolegle ze wzrostem aktywności inwestycyjnej obserwujemy wzrost cen nieruchomości handlowych, mierzonych stopą kapitalizacji. Dla najlepszych obiektów kształtują się one aktualnie na poziomie ok. 6,5 proc., tj. o ok. 125 punktów bazowych mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego".

Wartość inwestycji w nieruchomości handlowe w Europie w skali roku osiągnie 36-37 miliardów euro, co stanowi wzrost o ponad 60 proc. w stosunku do 2009 r., natomiast w 2011 wynik ten może wynieść nawet 45 miliardów euro, jeśli utrzyma się dotychczasowy poziom podaży".

Stopy kapitalizacji za sklepy na rynkach wschodnich spadły o ponad 100 punktów bazowych w tym roku, w przypadku centrów handlowych i magazynów handlowych korekta wynosiła 50-75 pb. Spadek stóp w Europie Środkowej wyniósł od 40 do 60 pb. Na rynkach zachodnich wynik ten był znacząco niższy (10-20 pb).

Według Hutchingsa „czynsze nominalne za obiekty typu „prime" spadły w ciągu 3 kwartałów tego roku o 1,9 proc. Choć popyt konsumpcyjny jest nadal ograniczony, rosnące zaufanie do rynku, zwiększenie poziomu zatrudnienia oraz niskie stopy procentowe powinny przyczynić się do poprawy sytuacji na rynku - oczekuje się, że w przyszłym roku czynsze odnotują wzrost, choć nie będzie on znaczny, na poziomie 1,5-2 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,99

  • Śr

    3,69

  • Min

    2,86

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9343

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane