Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP: Marże sieci sięgają nawet 30 proc.

www.portalspozywczy.pl 30 października 2017 20:13

- Według naszych informacji, żaden producent nie wystąpił do tej pory do UOKiK z prośbą o podjęcie interwencji w trybie przewidzianym w ustawie. Zakłady dobrze wiedzą, że sieci przekazują sobie nawzajem informacje i każdy, kto zgłosi sprawę do Urzędu, narazi się na reperkusje i nigdy więcej do sieci nie wejdzie - mówi prof. dr hab. Andrzej Pisula, ekspert Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP.

Przedstawiciele Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP są zdania, że Ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi, która weszła w życie 12 lipca 2017 roku, nie poprawi sytuacji producentów w relacjach z sieciami handlowymi.

- W pierwszym odruchu sieci postraszyły firmy, że będą kupowały mięso z zagranicy. Założenia ustawy przewidują bowiem, że każdy kontrahent generujący obroty z sieciami na poziomie minimum 50 tys. zł może złożyć skargę do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd ma wówczas obowiązek wszczęcia procedury wyjaśniającej. To był ten „hak” na sieci, które bały się tego typu działań – mówi Janusz Rodziewicz, prezes zarządu głównego Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej.

Szef SRW RP przyznaje jednak, że po tym, jak prawnicy sieci handlowych dokładnie wczytali się w ustawę, okazało się, że nie jest ona tak groźna dla detalistów, jak się początkowo wydawało.

- Jeszcze przed wejściem w życie ustawy zlikwidowano opłaty półkowe, co jest akurat dobrym skutkiem ustawy. Rozliczanie net-net, które powstało w to miejsce, podwyższyło marżę, ale sklepy z tego powodu nie obniżyły cen. Natomiast po wejściu ustawy w życie sieci nie zrezygnowały z opłat półkowych, a wręcz wracają do nich, co stanowi poważny problem dla branży. Marże sieci są horrendalne i sięgają nawet 30 procent. Detalistów stać nawet na to, żeby sprzedawać przez tydzień np. schab w dumpingowej cenie 8,90 zł/kg jako towar impulsowy – mówi Rodziewicz.

Więcej na portalspozywczy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    3,79

  • Śr

    2,14

  • Min

    1,35

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9667

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane