PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Sukces związkowców - większość sieci w Wigilię zamknie sklepy o godz. 14

Autor: wyborcza.biz 17 grudnia 2014 12:41

O skrócenie czasu pracy w Wigilię związkowcy apelowali do pracodawców przez ostatnie siedem lat. W tym roku większość sieci handlowych obiecała zamknąć sklepy o godzinie 14. Od każdej reguły są jednak wyjątki - informuje wyborcza.biz.

W oficjalnym komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda, przewodniczący związku, przekonuje, że przedłużanie godzin pracy sklepów w Wigilię do godziny 16 czy nawet 18 nie ma ekonomicznego uzasadnienia. Według Dudy praca w tym dniu w godzinach południowych jest złym obyczajem.

W tym roku na postulat związkowców odpowiedziała większość obecnych na naszym rynku sieci handlowych. Co prawda już od trzech lat dyskonty systematycznie skracały godziny pracy, ale dopiero w tym roku związkowcy mówią o sukcesie swojej akcji - czytamy w wyborczej.biz.

Alfred Bujara zaznacza, że okres przedświąteczny to dla pracowników handlowych czas zdwojonego wysiłku, bo godziny pracy często się wydłużają. Problem dotyczył zwłaszcza pracujących w handlu kobiet, bo z danych NSZZ "Solidarność" wynika, że aż 72 proc. wszystkich pracowników tego sektora to właśnie panie.

24 grudnia o 14 zamkną się drzwi sklepów należących do takich sieci jak: Kaufland, Biedronka, Lidl, Tesco, Makro Cash, Intermarche czy Praktiker. Godzinę wcześniej do domu pójdą pracownicy sieci Castorama.

Do skróconego czasu pracy w Wigilię związkowcom najtrudniej było przekonać sieci Auchan i Carrefour. Pracownicy sklepów tej marki będą musieli pracować do 15.

Nie wszystkie sieci handlowe do apelu związkowców się dostosowały. W Wigilię sklepy Żabka i Fresh Market skończą pracę o 16.

Według danych Polskiej organizacji Handlu i Dystrybucji w handlu ogółem zatrudnionych jest ponad 2,170 mln pracowników. 480 tys. osób pracuje w sektorze handlu nowoczesnego, który skupia dyskonty, supermarkety i hipermarkety.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • suchy 2014-12-18 13:00:06

  To niech klienci przestaną łazić w Wigilię na zakupy, bo o 13 nagle sobie przypominają, że "łomatko, barek z wódką pełny, ale karpia zapomnieliśmy kupić!".  Na zrobienie zakupów jest mnóstwo czasu wcześniej, a jak ktoś zapomniał czegoś kupić - trudno, przeżyje przez 2 dni, najwyżej jedzenie będzie niedoprawione, będzie 1 potrawa mniej, albo naczynia będą nieumyte bo brak płynu lub będą się podcierać gazetami, bo zabrakło srajtaśmy.  Wtedy za rok będą już pamiętać, że o zapasy trzeba zadbać WCZEŚNIEJ, a nie wpadać do sklepu w Wigilię 5 minut przed zamknięciem i snuć się pół godziny z koszykiem między regałami, bo przecież "im się nie spieszy, a co mie tam obchodzi że kasjerka też ma rodzinę - to se mogła przygotować wszystko wcześniej" (a klient to nie mógł?)

 • Artur 2014-12-17 14:00:46

  Sukcesem to będzie zamkniecie sklepów w Niedziele jak w prawie całej Europie cywilizowanej

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)

 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8423

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 648989

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane