Świętokrzyskie: 6 milionów złotych na modernizację targowisk

Autor: PAP 13 września 2017 09:22

Siedem świętokrzyskich gmin zmodernizuje lokalne targowiska dzięki ponad 6 mln zł unijnej dotacji, z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. We wtorek podpisano umowy w tej sprawie.

Dotacje trafią do gmin: Klimontów, Zawichost, Skalbmierz, Łopuszno, Nowa Słupia, Ostrowiec Świętokrzyski i Iwaniska.

Wnioskodawcy mogli ubiegać się o dofinansowanie projektów związanych z inwestycjami w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów, w ramach działania PROW "Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich".

W ramach dwóch naborów, ogłoszonych przez Świętokrzyskie Biuro Rozwoju Regionalnego, wpłynęło siedem wniosków - jeden dotyczący budowy targowiska, a sześć - modernizacji już istniejących placów handlowych. Wszystkie pozytywnie zweryfikowano. Decyzją zarządu województwa projekty uzyskają dofinansowanie na poziomie 63,63 proc. kosztów kwalifikowalnych ich realizacji. W sumie do siedmiu gmin trafi 6,2 mln zł unijnej dotacji.

Przedstawiciele samorządów i marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas podpisali we wtorek umowy dotyczące wsparcia projektów. "To dosyć popularne działania także w poprzedniej edycji PROW. Cieszy, że również w tej edycji programu znalazły się gminy, które chcą tworzyć warunki dla producentów, aby mogli jak najbliżej nabywców i w godnych warunkach sanitarnych i handlowych prezentować towary, tworzyć lokalny rynek" - zaznaczył we wcześniejszej rozmowie z PAP Jarubas.

Niemal milion zł dotacji na budowę wiaty handlowej na targowisku otrzymał Ostrowiec Świętokrzyski. W mieście funkcjonuje dziś jeden z największych placów targowych w regionie. Projekt zakłada budowę przy ulicy Cegielnianej wiaty z 61 stanowiskami handlowymi i pełnym zapleczem sanitarnym oraz oświetleniem. Obiekt będzie wykorzystywał jako źródło energii panele fotowoltaiczne. Kilka stoisk będzie usytuowanych poza wiatą. Zostanie także utworzonych ponad 30 miejsc parkingowych.

Koszt realizacji całego projektu to ok. 2,4 mln zł. Inwestycja powinna być zrealizowana do czerwca 2018 r.

Rolnicy, sprzedający towary na wyremontowanych targowiskach będą mogli liczyć na preferencyjne warunki związane z wynajmem powierzchni handlowej, przez co najmniej pięć lat po zakończeniu realizacji i rozliczeniu projektów.

Aby gminy mogły otrzymać refundacje części kosztów inwestycji, wszystkie place targowe, będą musiały być utwardzone, oświetlone, wyposażone w odpływy wody deszczowej, przyłączone do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej i elektroenergetycznej. Muszą posiadać także urządzenie sanitarne i parking, a zadaszone punkty handlowe mają zajmować co najmniej połowę powierzchni placów.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,89

  • Śr

    3,40

  • Min

    1,95

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9264

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane