Szef OECD: Płace Polaków wzrosną gdy wzrośnie ich produktywność. To wymaga inwestycji

Autor: PAP 5 grudnia 2016 12:24

Polska w ciągu ostatnich 20 lat osiągnęła sukces gospodarczy. Płace Polaków wzrosną wtedy, kiedy wzrośnie ich produktywność, a to wymaga inwestycji i odpowiednich kwalifikacji - podkreśla w rozmowie z PAP szef OECD Angel Gurria. Krytycznie patrzy też na plany obniżenia wieku emerytalnego.

PAP: Polska przystąpiła do OECD 20 lat temu. Co w tym czasie się zmieniło?

Angel Gurria: Dane OECD pokazują jasno, że w tym czasie polska gospodarka rozwijała się szybciej niż średnio wszystkie w OECD. Jeszcze nie tak dawno, pokolenie temu, w Polsce funkcjonowała gospodarka centralnie planowana. Po jej upadku doszło do niebywałej eksplozji kreatywności i entuzjazmu ludzi, którzy stali się motorem postępu. W 2008 r. nagle wybuchł światowy kryzys, którego skutki do dziś odczuwamy w wielu aspektach. Poziom wzrostu na świecie jest niski, bezrobocie wysokie, a nierówności społeczne rosną. Pomimo tego ogólnoświatowego trendu Polska ma się coraz lepiej. Polska może podzielić się więc z innymi krajami swoim doświadczeniem, jak dobrze radzić sobie w trudnych czasach.

Podczas spotkania z premier Beatą Szydło przekazałem jej zaproszenie do siedziby organizacji w Paryżu, ponieważ uważam, że historia Polski powinna być słyszana na świecie. Nie wszyscy myślą o Polsce cały czas. Tymczasem jest to historia 20 lat praktycznie nieprzerwanego postępu, relatywnie wysokiego poziomu rozwoju, zmniejszających się nierówności, coraz lepiej wyedukowanych obywateli, zwłaszcza młodych, oraz rosnących kwalifikacji pracowników.

Dzisiaj jednak warto postawić pytanie o to, jak utrzymać postęp na obecnym poziomie. Wyzwaniem w Polsce jest starzenie się społeczeństwa oraz finansowe aspekty niektórych programów wsparcia, które być może są niezbędną zachętą do zakładania większych rodzin.

Musimy umieścić wszystkich na pokładzie. Kobiety muszą być aktywne na rynku pracy. To oznacza, że musimy zadbać o tworzenie centrów opieki dziennej dla dzieci, które tam z kolei będą się rozwijać lepiej niż gdyby miały pozostać w domach. Te ośrodki dla dzieci wymagają inwestycji publicznych i oznaczają wydatki, które jednak musimy ponieść, by zwiększyć aktywność zawodową kobiet i uczynić gospodarkę bardziej konkurencyjną. Inwestycje są więc konieczne do osiągnięcia lepszych rezultatów.

Politycy na całym świecie powtarzają, że kluczem do sukcesu jest innowacyjność. Czy rzeczywiście tak jest?

A.G.: Uważa się dziś, że innowacyjność jest lekiem na wszystko, sposobem, który rozwiąże problemy. Zastanówmy się jednak, co to takiego jest. Nie chodzi tu tylko o gospodarkę cyfrową, o to, by każde dziecko w szkole miało tablet i dostęp do szybkiego internetu, ale o wynalazczość, o znajdowanie nowych sposobów radzenia sobie z różnymi rzeczami, to także innowacje w medycynie, które pomogą w leczeniu raka.


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,90

  • Śr

    3,53

  • Min

    2,58

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8561

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 703894

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane