PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Szwecja może stać się państwem bez gotówki

Autor: wyborcza.biz 15 października 2014 10:17

Szwecja jest na dobrej drodze, by stać się pierwszym na świecie państwem bez gotówki. Już obecnie 80 proc. transakcji w sklepach odbywa się elektronicznie - czytamy w wyborczej.biz.

W 2009 r. koszty przechowywania i przewożenia gotówki wyniosły 0,26 proc. szwedzkiego PKB. Elektroniczne płatności je ograniczają, a na dodatek zmniejszają szarą strefę, bo łatwiej je wyśledzić. W 2010 r. rząd zabronił handlowcom dodatkowych opłat za płacenie kartą. Od tego czasu muszą wkalkulowywać je w ceny. To nawet 2,5 korony plus prowizja od wartości transakcji.

Coraz więcej firm w ogóle likwiduje możliwość płacenia gotówką - np. telekomunikacyjny potentat TeliaSonera lub sieć zakładów bukmacherskich Kungsaengen. SEB, Swedbank i Nordea Bank w większości oddziałów nie obsługują już transakcji gotówkowych.

Równie ważne są jednak względy bezpieczeństwa. Jeszcze w 2008 r. w Szwecji było 110 napadów na banki, w 2012 r. - już tylko pięć. Oczywiście kij ma dwa końce. W 2000 r. odnotowano 3,3 tys. przestępstw związanych z cyberprzestępczością, w 2011 r. - 20 tys.

Słychać też głosy, że elektroniczna rewolucja dyskryminuje najuboższych i najstarszych, którzy czasem nie mają kart.  - Niektórzy są przyzwyczajeni do gotówki. Niedawny sondaż pokazał, że dwie trzecie ludzi uważa jej dostępność za jedno z praw człowieka. Dlatego nie uważam, by w najbliższych kilkunastu latach Szwecja stała się zupełnie bezgotówkowym krajem - mówi portalowi "The Local" ekonomista prof. Niklas Arvidsson cytowany przez wyborczą.biz.

W swoim niedawnym raporcie stworzonym na podstawie rozmów m.in. z pracownikami banków, firm telekomunikacyjnych i finansowych oraz ekspertami z Banku Szwecji, Arvidsson stwierdza jednak, że w przyszłości rezygnacja z gotówki jest nieunikniona.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    3,09

  • Śr

    2,58

  • Min

    2,18

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8221

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane