Szybki szacunek GUS: Inflacja rdr. spadła

Autor: gazeta.pl 31 października 2017 17:22

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, inflacja w porównaniu z ubiegłym rokiem lekko spadła. Za to w ujęciu miesięcznym wzrosła.

W ujęciu miesięcznym inflacja w październiku przyspieszyła, do 0,5 proc. z 0,4 proc. we wrześniu. Jak zauważają analitycy Raiffeisen Banku, to jednak z najwyższych dynamik w ostatnich latach.

W ujęciu rok do roku inflacja w październiku wyniosła 2,1 proc. To lekkie wyhamowanie w porównaniu z wrześniem, kiedy zanotowaliśmy inflację na poziomie 2,2 proc. rok do roku.

Ekonomiści PKO BP, którzy spodziewali się nieco niższego odczytu, na poziomie 2,0 proc. rok do roku, uważają, że przyspieszyć mógł wzrost cen żywności. "Naszym zdaniem w kierunku jej wzrostu oddziaływały rosnące ceny warzyw, owoców oraz nabiału, podczas gdy w przeciwnym kierunku działały ceny żywca wieprzowego i masła" - piszą w komentarzu. Ich zdaniem w kolejnym miesiącu inflacja może przyspieszyć do 2,3 proc. rok do roku, a wpłynie na to wzrost cen paliw.

Najnowszy odczyt GUS to tak zwany szybki szacunek, są to dane wstępne i mogą się jeszcze zmienić. Szczegółowe dane o inflacji, ze wskazaniem, jak zmieniały się ceny poszczególnych grup towarów i usług w październiku, poznamy 13 listopada.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    3,79

  • Śr

    2,14

  • Min

    1,35

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9667

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane