PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Szykują się kolejne protesty przed hipermarketami. Związkowcy domagają się UZP

Autor: pr, www.dlahandlu.pl 6 lutego 2013 16:24

Związkowcy z "Sierpnia 80" przeprowadzą w czwartek akcję informacyjną przed marketem Tesco w Opolu. Ma to związek z wniesionym przez wszystkie związki zawodowe działające w tej sieci handlowej pismem do pracodawcy zawierającym sześć żądań dotyczących podwyżek płac, wzrostu zatrudnienia i poprawy warunków pracy.


W piśmie podpisanym przez wszystkie pięć działających w Tesco Polska związków zawodowych: WZZ "Sierpień 80", NSZZ "Solidarność", NSZZ "Solidarność 80", OPZZ "Konfederacja Pracy" i ZZ Pracowników Handlu znalazło się sześć żądań. Pierwszy dotyczy podwyżek płac o 10 proc. dla pracowników podstawowych i liderów we wszystkich grupach płacowych i o 5 proc. dla kierowników. Kolejny postulat to zniesienie regionalizacji płac (za pracę tej samej wartości i na tym samym stanowisku w Tesco inną pensję dostaje się np. w woj. śląskim a inną w małopolskim czy mazowieckim). Trzecie żądanie to wzrost o 100 proc. ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej. Dalej jest zmniejszenie normy skanowania produktów na kasie z obecnych 1500 do 1200 produktów na godzinę. Punkt piąty to zmniejszenie transakcji z udziałem Club Card z 60 proc. do 40 proc. Ostatni postulat dotyczy zwiększenia odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych.

W wielkich sieciach handlowych w Polsce pracuje blisko pół miliona osób. Są jednym z największych pracodawców. Mimo to, nie mają układów zbiorowych pracy (UZP). Mało tego, są też takie sieci, które nie mają nawet wewnętrznych regulaminów pracy czy regulaminów wynagradzania. UZP to instrument prawny ściśle regulujący stosunki pracodawca - pracownik, pozwalający choćby formalnie na eliminację patologii występujące w organizacji pracy.

- W listopadzie na prośbę WZZ "Sierpień 80" interpelację do ministra pracy ws. braku układów zbiorowych pracy w sieciach dyskontów oraz super- i hipermarketów złożyła posłanka Anna Grodzka - informuje Patryk Kosela, rzecznik związku.
W interpelacji między innymi: "W sytuacji wysokiego poziomu bezrobocia, jakie ma miejsce w Polsce, pozycja pracowników w relacji z pracodawcą jest bardzo słaba i zbyt często następuje łamanie praw pracowniczych?". Dalej posłanka pyta ministra pracy czy i jakie środki przeciwdziałania pogłębianiu się wspomnianej niedobrej tendencji na rynku pracy zamierza podjąć ministerstwo oraz czy minister zamierza podjąć działania służące zawiązaniu UZP w wielkich sieciach handlowych?
W Opolu przedstawiciele pracowników marketów zaapelują do ministra pracy Władysława Kosiniaka-Kamysza właśnie do wyjścia z inicjatywą inicjowania układów zbiorowych pracy.
- Skoro pan minister twierdzi w mediach, że rząd będzie "tworzył nowe miejsca pracy" i "walczył o każde miejsca pracy" to wskazujemy szefowi resortu pracy miejsca, od których trzeba zacząć. To wielkie sieci handlowe, gdzie dziś pracuje zbyt mała liczba ludzi. Niech zacznie działać! - postuluje Kosela.
Związkowcy pytani o możliwość zorganizowania protestów czy też strajku odpowiadają, że liczą na porozumienie z zarządem Tesco i spełnienie ich żądań, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom nie tylko pracowników, ale i klientów. Co będzie w przypadku braku porozumienia? Możliwe są akcje protestacyjne, a nawet strajkowe. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,99

  • Śr

    3,85

  • Min

    2,99

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8099

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane