Szykuje się fala przejęć w branży spożywczej

Autor: Parkiet 7 maja 2013 08:59

Walory wielu spółek spożywczych notowanych na GPW radzą sobie gorzej niż rynek. Sytuacja w całej branży wciąż jest ciężka. Firmom jest trudno przerzucać wyższe koszty na odbiorców ze względu na dużą presję ze strony tanich dyskontów. Eksperci twierdzą, że w tym roku będziemy świadkami wielu transakcji, ale na prawdziwą konsolidację trzeba jeszcze poczekać - czytamy w Parkiecie.

Krzysztof Badowski, partner zarządzający Roland Berger Strategy Consultants, twierdzi, że teoretycznie okres słabszej koniunktury może być dobry dla fuzji i przejęć. Jednak bardzo często postrzeganie makroekonomicznej i biznesowej rzeczywistości przez kupujących i sprzedających jest różne, co czasem prowadzi do potężnych rozbieżności w zakresie wyceny biznesu.

Jak informuje Parkiet, zdaniem Moniki Kalwasińskiej, analityk DM PKO BP, na trudnym rynku przejęcie firmy z problemami generuje ryzyko niewypracowania zakładanych efektów synergii oraz pogorszenia sytuacji finansowej całej grupy.

Eksperci twierdzą, że Makarony Polskie mogą być celem przejęcia. Ich zdnaiem firmie przydałby się strategiczny inwestor, który mógłby wspomóc ten biznes i podnieść jego rentowność. Wśród firm z GPW, które mogą zmienić właściciela, jest też już PKM Duda, prezes tej spółki niedawno wspominał, że może ona zarówno przejmować, jak i zostać przejęta. Właściciela może też zmienić rybne Wilbo, które stara się o układ z wierzycielami. Interesujące dla potencjalnych inwestorów mogłyby być systematycznie poprawiające wyniki spółki cukiernicze. Jednak zdaniem ekspertów tam roszad właścicielskich nie będzie.

Jak czytamy w Parkiecie zdaniem ekspertów w najbliższych miesiącach będziemy obserwować rosnącą aktywność funduszy private equity. Ubiegłoroczna rywalizacja Adventu i Mid Europy o Eko Holding pokazała, że są inwestorzy finansowi mocno zdeterminowani, żeby realizować swoje plany.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • b. prac sieci spec. HACCP 2013-05-09 02:41:37

  Najwyższy czas aby Selgros przejął inna korporacja handlowa,bo oni już od dawna stoją w miejscu-jaki prezesik taka firma

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  4,99

 • Śr

  3,80

 • Min

  2,90

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8659

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697371

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane