PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Szykuje się kolejny rekord w przejęciach na rynku nieruchomości komercyjnych

Autor: dlahandlu.pl 9 października 2017 10:40

Wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne w Europie Środkowo-Wschodniej  w pierwszym półroczu 2017 wyniosła 6,3 mld EUR. Liderami regionu pozostają Polska i Czechy, gdzie w I połowie 2017 roku łączny wolumen przejęć stanowił niemal 60 proc. wszystkich transakcji w regionie – wynika z raportu firmy Knight Frank. Firma szacuje, że w całym 2017 roku w Polsce wartość transakcji przejęć może przekroczyć historyczny wynik osiągnięty przed rokiem.

Według Aleksandry Burkot, konsultantki w dziale Badań rynku Knight Frank, pomimo 5-proc. spadku w porównaniu z poprzednim rokiem, nastroje na rynku Europy Środkowo-Wschodniej wciąż pozostają pozytywne.

- Dla porównania, na rynku globalnym i europejskim obserwowaliśmy w tym okresie większe spadki niż w naszym regionie. W I połowie roku światowy rynek nieruchomości komercyjnych odnotował spowolnienie w segmencie inwestycyjnym, a zainwestowany kapitał był o 8 proc. niższy w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Z kolei w całej Europie wolumen inwestycji spadł o 10 proc. i opiewał na kwotę 117 mld EUR – mówi Aleksandra Burkot.

Inwestorzy kapitałowi coraz częściej dostrzegają potencjał regionu, a rynki takie jak Polska, Czechy, Węgry czy Słowacja pozwalają na bezpieczną lokatę kapitału i stabilne wzrosty. Poprawiające się wskaźniki makroekonomiczne w krajach Europy Środkowo-Wschodniej oraz płynność poszczególnych rynków to główne czynniki zachęcające do inwestycji. W tej części Europy ostatnie półtora roku zdominowane było przez kapitał amerykański, południowo-afrykański, niemiecki i luksemburski. Odnotowano zarówno duże transakcje portfelowe jak i akwizycje pojedynczych aktywów z sektora biurowego, handlowego i magazynowego.

Najbardziej aktywni inwestorzy w regionie z tego okresu to m.in. południowoafrykańskie fundusze NEPI Rockcastle i Redefine, które zainwestowały również w Polsce, przede wszystkim w obiekty handlowe. W poprzednim roku Rockcastle przejął krakowskie centrum handlowe Bonarka City Center, dwa obiekty Focus Mall oraz Galerię Warmińską, z kolei Redefine przejęło 75 proc. udziałów w portfolio Echo Prime Properties wartym 1.18 mld EUR.

Za sprawą coraz lepszej kondycji gospodarczej rynki Europy Środkowo – Wschodniej aktualnie postrzegane są jako najszybciej rozwijająca się część Europy, a prognozy wzrostu PKB w regionie na 2017 rok przedstawione przez Komisję Europejską wskazują, że bieżący rok będzie dużo lepszy od poprzedniego. Dobra koniunktura gospodarcza w tych krajach to przede wszystkim zasługa czynników tworzących atrakcyjne środowisko inwestycyjne takich jak wysoki popyt krajowy, konsumpcja prywatna, wykształcona siła robocza, rozwinięty rynek pracy czy spadająca stopa bezrobocia.


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,90

  • Śr

    3,50

  • Min

    2,58

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7703

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane