Szykuje się kontrola PIP w sklepach Biedronka. Chodzi o podejrzenia o ograniczanie prawa do urlopu

Autor: dlahandlu.pl 25 lipca 2017 13:32

Szykuje się kontrola PIP w sklepach Biedronka. Chodzi o podejrzenia o ograniczanie prawa do urlopu sklep sieci Biedronka, fot. Żelazna Studio

Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, pod koniec czerwca przesłał wniosek do Głównego Inspektoratu Pracy o przeprowadzenie kontroli przestrzegania przepisów prawa pracy w sieci sklepów „Biedronka” oraz siedzibie Jeronimo Martins Polska.

- W odpowiedzi na interpelację Posła Roberta Winnickiego w sprawie podejrzenia o ograniczanie prawa do urlopu wypoczynkowego pracownikom sieci sklepów „Biedronka”, uprzejmie informuję, że w dniu 12 czerwca br. wpłynął do mnie (do wiadomości) wniosek Pana Piotra Adamczyka, Przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Jeronimo Martins Polska S.A., skierowany do Głównego Inspektoratu Pracy, o przeprowadzenie kontroli przestrzegania przepisów prawa pracy, w tym przepisów o czasie pracy i urlopach wypoczynkowych, w sieci sklepów „Biedronka” oraz siedzibie Jeronimo Martins Polska S.A. W dniu 22 czerwca br. przesłałem ten wniosek do Pana Romana Giedrojcia, Głównego Inspektora Pracy, zwracając się o szczególne zainteresowanie się sytuacją pracowników zatrudnionych w JMP S.A. i wskazanych we wniosku sklepach oraz podjęcie działań kontrolnych w ramach posiadanych przez Inspekcję kompetencji. Zwróciłem się również z prośbą o poinformowanie mnie o wynikach przeprowadzonej przez Inspekcję kontroli (jak dotychczas informacja ta nie wpłynęła) - czytamy w odpowiedzi Stanisława Szweda na interpelację posła. 

Odpowiedz została opublikowana 20 lipca br.

Stanisław Szwed wyjaśnia, że zgodnie z obecnym stanem prawnym pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego (art. 152 § 1 Kodeksu pracy). Jak wynika z art. 163 Kodeksu pracy urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy (planem urlopów nie obejmuje się tylko części urlopu udzielanego pracownikowi zgodnie z art. 1672 Kodeksu pracy, tj. w trybie tzw. urlopu na żądanie). Pracodawca nie ustala planu urlopów tylko, jeżeli zakładowa organizacja związkowa wyraziła na to zgodę; dotyczy to także pracodawcy, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa. W takich przypadkach pracodawca ustala termin urlopu po porozumieniu z pracownikiem – także biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Plan urlopów podaje się do wiadomości pracowników w sposób przyjęty u danego pracodawcy.
Jak wynika z powyższego, przepisy Kodeksu pracy nie gwarantują pracownikom otrzymania urlopu wypoczynkowego w wybranym przez nich terminie. Planując pracownikom terminy urlopu wypoczynkowego pracodawca musi mieć bowiem na względzie nie tylko wnioski pracowników, ale i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy w zakładzie pracy. Jedynie na wniosek pracownicy udziela się jej urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim; dotyczy to także pracownika-ojca wychowującego dziecko, który korzysta z urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego, a także pracownika korzystającego z urlopu ojcowskiego (art.163 § 3, art. art. 1821g, art. 1823 § 3 Kodeksu pracy). Również młodocianemu uczęszczającemu do szkoły należy udzielić urlopu wypoczynkowego w okresie ferii szkolnych (art. 205 § 3 Kodeksu pracy).

 • Burak - JACYNEK 2017-09-27 21:32:47

  Przynajmniej związek z Wrześni coś robi i to dużo dla pracowników Biedronki.Nie to co pokrewny "Solidarność 80" który mając na uwadze jakąkolwiek godność powinien się rozwiązać. Brawo dla Pana Piotra A.!!!

 • Marianna 2017-07-26 18:48:44

  Oto w praktyce wychodzi uelastycznienie czasu pracy w wersji PEŁO. W kwestii prawa pracy już więcej zepsuć się nie dało.

 • qweta 2017-07-25 17:09:57

  Pan Szwed odpowiedział , odnośnie obowiązującego prawa. Cóż, ktoś kto robi burzę w szklance wody, powinien najpierw zapytać działu prawnego swojej organizacji. Ale kto sieje wiatr............

ZOBACZ WSZYSTKIE (4)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  5,55

 • Śr

  3,16

 • Min

  2,54

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8509

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane