Tesco ma zgodę na przejęcie Bookera

Autor: dlahandlu.pl 14 listopada 2017 11:03

Urząd ds. konkurencji i rynków (CMA) zatwierdził fuzję Tesco z największym brytyjskim hurtownikiem, firmą Booker.

Chociaż nie było wątpliwości, że do fuzji dojdzie, rynek przewidywał, że mogą zostać postawione pewne warunki związane z tym procesem, takie jak zbycie niektórych sklepów lub ograniczenie operacji w celu uniknięcia monopolu na brytyjskim rynkuhandlu detalicznego FMCG.

Konsolidacja hurtu w Wielkiej Brytanii postępuje, gdyż sprzedawcy szukają możliowści wzrostu na dojrzałym rynku z wysoką inflacją kosztów i coraz bardziej wymagającymi konsumentami. 

Zdaniem CMA "istniejąca konkurencja jest wystarczająco silna w obu kanałach sprzedaży, a połączenie Tesco i Bookera nie doprowadzi do podwyższenia cen lub ograniczenia usług dla sklepów detalicznych i konsumentów". Tego waśnie obawiają się konkuencyjne podmioty.

Czytaj także: Konkurenci zablokują fuzję Tesco i Bookera?

Analitycy są jednak zgodni - fuzja Tesco-Booker zasadniczo zmieni strukturę i konkurencję na rynku handlu detalicznego. Dzięki połączeniu największego brytyjskiego detalisty Tesco z największym krajowym hurtownikiem, powstanie jeden z najsilniejszych koncernów spożywczych w Wielkiej Brytanii.

Zgodnie z warunkami fuzji, każdy akcjonariusz Booker otrzyma 0,861 akcji New Tesco, a sama fuzja podniesie wartość firmy Booker do 3,7 mld funtów.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    1,89

  • Śr

    1,27

  • Min

    0,87

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9476

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane