PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Tesco obniża normy skanowania produktów na kasach

Autor: WZZ Sierpień 80 10 marca 2013 16:24

Związki zawodowe w Tesco Polska przeforsowały obniżenie norm tempa skanowania produktów na sklepowych kasach. To zdaniem związkowców "polepszy to pracę kasjerek, a klientom poprawi komfort robienia zakupów".

Związkowcy Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" z Tesco od kilku lat protestowali przeciwko normom tempa skanowania dla kasjerek wynoszącym 1500 produktów na godzinę, co średnio dawało 2,4 sekundy na jeden.

W styczniu br. obniżenie norm tempa skanowania z 1500 do 1200 stanowiło jeden z sześciu postulatów wszystkich związków zawodowych działających w spółce Tesco Polska. Pod groźbą strajku, w lutym władze spółki zmieniły swoją politykę wobec organizacji związkowych. Zaczęły się - jak mówią związkowcy - "wreszcie merytoryczne rozmowy". Ich efekty było widać podczas spotkania stron 6 marca.

- Pracodawca zgodził się obniżyć godzinne normy tempa skanowania z 1500 do 1250 - informuje Elżbieta Fornalczyk, przewodnicząca WZZ "Sierpień 80" w Tesco. - Ponadto, tempo skanowania nie będzie już podstawą oceny pracy kasjerek, jak było do tej pory. Teraz ta ocena ma być wieloskładnikowa - dodaje.

Fornalczyk podkreśla, że zarząd Tesco zrozumiał uwagi zgłaszane przez pracowników i klientów. Zajęło to wiele lat, lecz efekt jest zadowalający. Kierownicy działów kas mają odbyć specjalne warsztaty, na których będzie mowa, że wyrabianie norm tempa skanowania nie może być jedynym kryterium oceny pracy kasjerów.

- Do tej pory, każdego dnia wywieszano na tablicach wykazy wyrabiania norm kasowania. Ci, którzy ich nie wyrabiali, zaznaczani byli na czerwono. Przeprowadzano z nimi rozmowy dyscyplinujące, a nawet wpisywano im notatki służbowe. Wszystko to miało wpływ na ocenę roczną kasjerek - mówi rzecznik prasowy Komisji Krajowej "Sierpnia 80", Patryk Kosela.

- Cieszy nas zmiana nastawianie pracodawcy. Słuchamy się wzajemnie. Są prowadzone żywe, lecz konstruktywne dyskusje. Wszystko idzie do przodu, co uznajemy za swój sukces. Oby ten sposób działania przyjęli za swoimi zwierzchnikami menedżerowie sklepów w całym kraju. Niektórzy bowiem traktują markety jak swoje prywatne folwarki - ocenia Elżbieta Fornalczyk.

Spotkania związkowców z zarządem Tesco Polska w pierwszym półroczu tego roku mają obywać się dwa razy w miesiącu. Do omówienia jest jeszcze 5 postulatów, w tym ten dotyczący podwyżek płac.

W następnych terminach poruszone mają zostać tematy dotyczące zniesienia regionalizacji płac, wzrostu o 100 proc. ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej, zmniejszenia transakcji z udziałem Club Card z 60 proc. do 40 proc., czy zwiększenia odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    1,99

  • Śr

    1,36

  • Min

    0,85

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7994

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane