Tesco rozmawia z kilkoma funduszami o sprzedaży biznesu w regionie CEE

www.portalspozywczy.pl 30 września 2015 18:56

Sieć Tesco odbyła rozmowy z kilkoma funduszami private equity na temat potencjalnej sprzedaży swoich aktywów w Polsce, Czechach, na Słowacji i na Węgrzech. Niektóre z tych funduszów rozpoczęły już gromadzenie środków do akwizycji części bądź całości biznesu Tesco w regionie CEE - donosi Planet Retail.

David Gray, analityk Planet Retail, podkreśla, że Tesco zadecydowało się na rozważenie sprzedaży biznesu w krajach V4 m.in. w związku z trudną sytuacją na rynkach Polski oraz Węgier. W naszym kraju brytyjska sieć nie radzi sobie z konkurencją ze strony dyskontów, szczególnie Biedronki, które zwiększają udziały w rynku handlu detalicznego kosztem m.in. właśnie Tesco. Z kolei na Węgrzech Tesco nie może odnaleźć się w nowym otoczeniu prawnym. Węgierski rząd nałożył na sieci handlowe specjalny podatek, uzależniony od wysokości obrotów, a także zabronił zagranicznym inwestorom wykazywania strat finansowych przez okres dłuższy niż dwa lata.

Jak zauważa Gray, nawet koncept sklepów convenience Tesco Express, sprawdzony i dobrze radzący sobie m.in. w Wielkiej Brytanii, nie wypalił w regionie CEE. W Polsce, Czechach na Słowacji i na Węgrzech Tesco posiada zaledwie kilka sklepów w tym formacie.

więcej portalspozywczy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Mały Miki 2015-09-30 20:19:06

  Może wreszcie zagraniczne sieci uświadomią sobie, że nie da się tylko kopiować rozwiązań sprawdzonych w macierzystych krajach. Każde państwo ma swoją własną kulturę, zwyczaje, sytuację gospodarczą i demograficzną ... Jest wiele czynników różnicujących poszczególne kraje. Dlatego trzeba trochę więcej wysiłku, dostosowania do danego miejsca i warunków niż bezkrytyczne forsowanie raz ustalonych rozwiązań.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  5,49

 • Śr

  3,81

 • Min

  2,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8992

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane