PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Tesco: Zależy nam na tworzeniu dobrego miejsca pracy

www.pulshr.pl 17 stycznia 2014 12:03

Elżbieta Gołąb, dyrektor personalny Tesco mówi o współpracy ze związkami zawodowymi, rozmowach z pracownikami i tworzeniu dobrego miejsca pracy.

Na początku stycznia tego roku związki zawodowe w hipermarketach Tesco domagały się podwyżek dla pracowników i wycofania się władz firmy z korzystania ze wskaźnika tempa skanowania (chodzi o skasowanie co najmniej 1500 produktów w ciągu godziny). Wskaźniki, o których zniesienie walczyli związkowcy spotkały się z negatywnym odbiorem, także wśród klientów Tesco. Jak dział HR radzi sobie w takich sytuacjach z budowaniem pozytywnego wizerunku firmy w oczach pracowników?
Elżbieta Gołąb, dyrektor personalny Tesco: - Dział HR nie ma w swoich celach budowania pozytywnego wizerunku firmy. Chcemy razem z pracownikami tworzyć dobre miejsce pracy. To nasz główny cel, a pozytywny wizerunek firmy zaliczyłabym do efektów ubocznych.

Jak wygląda współpraca działu HR ze związkami zawodowymi?
- Związki zawodowe działają w Tesco bardzo prężnie od 2002 r., wiele tematów z nimi konsultujemy. Staramy się rozwiązywać wszystkie zgłoszenia o nieprawidłowościach, także zgłoszenia indywidualne. Dział HR ma ze związkowcami stały kontakt. Co dwa tygodnie odbywamy regularne spotkania.

Jednak główne decyzje, np. te dotyczące norm wydajność dla kasjerów, podejmują władze firmy. Jakimi narzędziami dysponuje dział HR przy tworzeniu dobrego miejsca pracy?
- Od trzynastu lat przeprowadzamy badanie wśród naszych pracowników. Posiadamy kanał bezpośredniej komunikacji, organizujemy regularne spotkania z pracownikami w sklepach i na poziomie regionów. Na bieżąco zbieramy od nich informacje. Podczas badania przeprowadzamy wywiady pogłębione z pracownikami i zwołujemy grupy dyskusyjne po to, żeby zdobyć jak najwięcej informacji o tym, co jest ważne dla naszych pracowników.
Dzięki tym narzędziom dowiadujemy się, które problemy zdaniem naszych pracowników wzmagają pilnego rozpatrzenia i rozwiązania. Zdefiniowany problem przekazujemy osobom, które są kompetentne, by go rozwiązać - kierownikowi sklepu czy menedżerowi. Rozmowy z pracownikami umożliwiają także dotarcie do tych wyzwań, które możemy rozwiązać w skali ogólnopolskiej. Na podstawie zebranych danych i informacji opracowujemy plan pracowniczy.

Co składa się na plan pracowniczy?

- W planie pracowniczym staramy się zaadresować trzy główne obszary. Pierwszym z nich jest odpowiedź na pytanie, w jaki sposób możemy dla naszych pracowników tworzyć dobre miejsca pracy. Drugi obszar planu dotyczy rozwoju umiejętności pracowników, zdobywania nowych kompetencji podczas szkoleń, programów rozwojowych, w tym planów rozwoju kariery. Trzeci obszar dotyczy naszej organizacji.
W jego obrębie zastanawiamy się jakie podjąć działania, by umożliwić rozwój firmy. Mamy nie tylko sklepy, ale zarządzamy też naszym majątkiem. Podsiadamy duży dział związany z nieruchomościami, mamy sieć samoobsługowych restauracji, czy sprzedaż za pośrednictwem Internetu. To także obszary firmy, które dział HR wspiera w rozwoju.

Rozmawiacie z wszystkimi pracownikami?
- Tak. Pytamy o to, co dla naszych pracowników jest ważne w pracy, co chcieliby, żeby się zmieniło. Pytamy m.in. o to, jak wyglądają relacje pracowników z ich bezpośrednimi przełożonymi. Sprawdzamy, czy wszyscy pracownicy odbyli rozmowy o ich karierze i rozwoju. Ważne dla nas jest także to, czy pracownicy są zadowoleni z otrzymywanych informacji. Chcemy mieć pewność, że osoby zatrudnione w Tesco kierują się w codziennej pracy wartościami ważnymi dla firmy. Wachlarz pytań jest zatem bardzo szeroki.

Z którymi pracownikami firma przeprowadza wywiad pogłębiony?

- Staramy się robić te badania przekrojowo. Z każdej grupy pracowników wybieramy mniejszą grupę, którą zapraszamy na wywiad pogłębiony. Jeśli chcemy znać opinię kierowników, rozmawiamy z kierownikami. Jeśli zależy nam na opinii kasjerów, rozmawiamy z kasjerami. Jeśli pytamy o przepływ informacji głosy są zwykle zbieżne, ale zdarza się, że niektóre grupy domagają się więcej informacji. Oczekiwania zmierzają zwykle do tego, żeby przełożony więcej rozmawiał z podwładnymi.

Poza ankietami, rozmowami i wywiadami pogłębionymi, gdzie jeszcze szukacie informacji o tym, jak pracuje się w firmie?
- Informacje zbieramy przez cały rok. Jesienią robimy tzw. people review - przegląd spraw pracowniczych. W jego ramach zbieramy informacje od naszych pracowników z bardzo wielu źródeł. Są to m.in. badania pracownicze, wywiady pogłębione czy fokusy. Dzięki temu otrzymujemy dane ilościowe i jakościowe, które podczas przeglądu analizujemy. Na ich podstawie układamy plan na następny rok.
Następnie zbieramy informacje zwrotne od pracowników, czy są zadowoleni z rozwiązań rocznego planu. Wdrożyliśmy np. nowy sposób oceny rocznej, gdzie zmieniony został formularz, aby był bardziej przyjazny dla pracowników i umożliwiał ocenę pracy z więcej niż jednej perspektywy. Po wdrożeniu rozwiązania zebraliśmy informację zwrotną, czy zdaniem pracowników nowe rozwiązania poprawiły jakość oceny rocznej. 

 • przyjaciel 2014-01-22 15:09:39

  Elu, sama wiesz najlepiej ile w Twoje wypowiedzi jest hipokryzji. Żal czytać

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  11,98

 • Śr

  8,58

 • Min

  5,98

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8189

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane